Połączenie z Suwerenną Polską, zmiana statutu, zmiany w strukturze okręgowej oraz powołanie Komitetu Wykonawczego, którym pokieruje Mariusz Błaszczak - to główne punkty sobotniego kongresu i Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, które zbiorą się w Przysusze.
Kongres rozpocznie się o godz. 12; pierwsza jego część ma być zamknięta dla mediów. Po wstępnej procedurze, m.in. powołaniu komisji kongresowych, delegaci zajmą się uchwałą o zmianie statutu, czego efektem będzie powołanie nowego organu - Komitetu Wykonawczego, a także zmiany w strukturze terenowej - nowy podział jej na 41 okręgów, których obecnie jest 16. "Pewnie pojawią się też projekty uchwał politycznych" - powiedział jeden z działaczy PiS.
Mówi się, że trzy z nowych 41 okręgów, miałyby przypaść politykom Suwerennej Polski, m.in. okręg warszawski, którym miałby kierować Sebastian Kaleta.
Szef klubu i wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak ma stanąć na czele nowo powoływanego Komitetu Wykonawczego. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na posiedzeniu Rady Politycznej PiS, która wybrać ma też członków Komitetu. Rada zbierze się po zakończeniu kongresu.
Błaszczak w piątek powiedział dziennikarzom, że jest gotowy, by stanąć na czele Komitetu Wykonawczego. Zapowiedział, że Komitet będzie się składał z polityków młodego pokolenia. "Ludzi energicznych, zaangażowanych. Tych, którzy będą stanowili na kolejne lata przyszłość PiS, Zjednoczonej Prawicy" - powiedział szef klubu PiS.
Poza Błaszczakiem w skład komitetu mają wejść posłowie (w tym z Suwerennej Polski): Adam Andruszkiewicz, Andrzej Śliwka, Anna Gembicka, Bartosz Kownacki, Dariusz Matecki (SP), Janusz Cieszyński, Janusz Kowalski, Kacper Płażyński, Krzysztof Szczucki, Łukasz Kmita, Łukasz Schreiber, Małgorzata Golińska, Marcin Przydacz, Marcin Warchoł (SP), Michał Moskal, Olga Semeniuk-Patkowska, Paweł Hreniak, Paweł Jabłoński, Paweł Szefernaker, Radosław Fogiel, Przemysław Czarnek, Rafał Bochenek, Sebastian Kaleta (SP), Zbigniew Bogucki, Piotr Uściński.
Ponadto w Komitecie zasiąść mają: sekretarz generalny PiS Piotr Milowański oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
W trakcie posiedzenia Rady Politycznej odbędzie się również głosowanie w sprawie połączenia PiS z Suwerenną Polską.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy, jaki jest cel połączenia z SP odparł, że "potrzebna jest konsolidacja na prawicy". Podkreślał jednocześnie, że we władzach ugrupowania pozostaną dotychczasowi wiceprezesi PiS - Beata Szydło i Antoni Macierewicz. "Oczywiście, że zostają i nikt nigdy tego nie kwestionował. To są fejki" - powiedział Kaczyński odnosząc się do medialnych spekulacji.
W czwartek zebrał się zarząd Suwerennej Polski, który miał dyskutować kwestię połączenia z PiS. "Raczej kierunek na połączenie. Natomiast jest jeszcze kwestia szczegółów personalnych, są one jeszcze dogadywane" - przekazał jeden z rozmówców z Suwerennej Polski.
"Rozmawiamy na temat połącznia od kilku miesięcy i myślę, że pójdzie to w tym kierunku, ale nie wszyscy są zwolennikami tego" - przyznał kilka dni temu jeden z działaczy Suwerennej Polski.
Z kolei Błaszczak pytany podczas piątkowej konferencji prasowej czy zarząd Suwerennej Polski zgodził się na połączenie z PiS powiedział, iż z jego informacji wynika, że do połączenia ugrupowań dojdzie. "Jest to dobra informacja dla wyborców Prawa i Sprawiedliwości, bo zawsze słyszałem na spotkaniach z wyborcami PiS, że w jedności siła" - mówił wówczas.
Politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP zaznaczają, że rozmowy w sprawie połączenia PiS i Suwerennej Polski zapewne będą jeszcze trwały nawet w sobotę rano. "To nie żadna moja wiedza, ale z praktyki tak wnioskuję" - powiedział jeden z polityków PiS.
Wiadomo jednak, że do kierownictwa PiS jako wiceprezesi wejść mają liderzy SP: Zbigniew Ziobro oraz Patryk Jaki.
Według zapowiedzi PiS, ok. 12.45 zaplanowano wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa ugrupowania, b. premiera Mateusza Morawieckiego.
"Zapewne będzie krótkie podsumowanie tego, co koalicja rządząca zrobiła od objęcia rządów i jak wyglądały nasze czasy" - dodał inny z polityków PiS.