Niemieccy sędziowie postanowili włączyć się do sprawy warszawskiego sędziego Igora Tulei. Związek Sędziów zza naszej zachodniej granicy skrytykował orzeczenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, na mocy którego sędzia Igor Tuleya został pozbawiony immunitetu sędziowskiego z jednoczesnym zakazem wykonywania funkcji sędziego i obniżeniem wynagrodzenia. Skąd takie zaangażowanie po stronie Niemców?
- Decyzja ta pokazuje, jak bardzo Polska oddaliła się już od prawno-państwowych standardów Unii Europejskiej
- oświadczył szef Niemieckiego Związku Sędziów Sven Rebehn. Według niego, "rząd w Warszawie ignoruje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wstrzymał dalszą działalność uzależnionej politycznie Izby Dyscyplinarnej".
Jak pisze niemiecka agencja dpa, "50-letni Tuleya jest jednym z najbardziej prominentnych krytyków reformy wymiaru sprawiedliwości rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS", a wniosek o uchylenie mu immunitetu uzasadniono między innymi tym, że "przy ogłaszaniu wyroku w nieprzyjemnym dla PiS postępowaniu dopuścił na salę sądową przedstawicieli mediów".
Wczoraj wieczorem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei. Oznacza to, że prokuratura będzie mogła postawić temu sędziemu zarzuty. Sąd Najwyższy zdecydował przy tym o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. jego uposażenia. Zmieniła tym samym orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN z czerwca br., która wówczas w pierwszej instancji nie zezwoliła na uchylenie immunitetu.
Powodem wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg postępowania. Chodziło o postępowanie ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.
Dziś sędzia Tuleya stawił się w siedzibie sądu z zamiarem orzekania. Jego sprawa została jednak zdjęta z wokandy.
"Sędzia zawieszony w czynnościach służbowych nie może rozstrzygać sporów sądowych" - podkreślił w odniesieniu do sprawy sędziego Igora Tulei warszawski Sąd Okręgowy.