Chodzi o świadczenie "Aktywnie w żłobku", które jest częścią całego programu "Aktywny rodzic". Ta zapomoga skierowana jest do rodziców dzieci uczęszczających do żłobka lub klubu dziecięcego.
Miesięcznie można otrzymać aż do 1500 zł na jedno dziecko. W przypadku pociechy z orzeczeniem o niepełnosprawności ta kwota może osiągnąć nawet 1900 zł. Przy czym ważna uwaga - stawka świadczenie nie może przekroczyć wysokości opłaty, jaką uiszcza osoba uprawniona za pobyt dziecka w placówce.
Świadczenie przysługuje rodzicom (matce lub ojcu), opiekunom prawnym czy rodzinom zastępczym dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. Warto zaznaczyć, że pieniądze przysługują do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata, a gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata.
Wniosek o dodatkowe pieniądze składamy wyłącznie elektronicznie, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W przypadku gdy wniosek złożymy w ciągu dwóch miesięcy od dnia, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do placówki, to prawo do świadczenia przysługuje od tego właśnie dnia. W innym wypadku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku.
Program "Aktywnie w żłobku" to duże wsparcie dla rodzin. Ułatwia dostęp do opieki nad najmłodszymi dziećmi i odciąża wydatki domowe. Wpływa także na aktywność zawodową młodych ludzi, którym niedawno powiększyła się rodzina. W tym czasie, gdy dziecko jest w żłobku, rodzice mogą się skoncentrować na pracy, mając jednocześnie pewność, że dzieci są pod stałą, dobrą opieką.