Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Tarnowie nawiązał do sprawy podwyższenia wieku emerytalnego za czasów rządów PO-PSL. Przypominał, że protestowały wtedy grupy obywateli i związki zawodowe, ale - jak mówił - wówczas „arogancka władza miała za nic protesty” i złamała daną społeczeństwu obietnicę, że wieku emerytalnego nie podniesie. Przekonywał, że politycy, którzy wtedy rządzili „kłamali tak, jak kłamią teraz” i wbrew zapewnieniom mogą zlikwidować programy społeczne.
Prezydent ocenił, że oni „nie działają w interesie polskiego społeczeństwa”. Ponadto prezydent przekonywał, że interes polskiej rodziny jest realizowany dopiero od rządów PiS i jego samego, jako głowy państwa. Polityk kolejny raz zapewnił, że on jako prezydent jest gwarantem utrzymania świadczeń takich, jak 300 plus czy program 500 plus.
Mocne słowa padły także w sprawie obrony tradycyjnych wartości i rodziny w modelu zapisanym w polskiej polityce.
Gwarantuję państwu również, że będę bronił polskiej rodziny w modelu ukształtowanym i opisanym w polskiej konstytucji dzisiaj, w art. 18, gdzie mówi się, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a polskie państwo ma w szczególnej opiece i ochronie małżeństwo, rodzicielstwo i macierzyństwo. To rodzicielstwo jest tu szczególnie ważne, bo to prawo dziecka do tego, by mogło być wychowywane przez mamę i tatę, to prawo dziecka do tego, by rodzice mogli je chronić i by mogli je wychowywać według własnych przekonań, jak to jest napisane w art. 48 konstytucji. I te prawa rodziny muszą być w Polsce gwarantowane.
- dodał Andrzej Duda.
Art. 18 konstytucji głosi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej; art 48 - że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Podkreślono w nim także, iż ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.