– Dane GUS o bezrobociu są kolejnym dowodem na siłę polskiego rynku pracy – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister zaznaczyła, że największym wyzwaniem jest poprawa sytuacji osób długotrwale bezrobotnych.
Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1067,7 tys. wobec 1069,5 tys. osób przed miesiącem.
Więcej w "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w listopadzie 2017 r." https://t.co/y3UabNozsN #GUS #bezrobocie #stopabezrobocia #rynekpracy #praca #bezrobocierejestrowane pic.twitter.com/DoyhHG1fP3
— GUS (@GUS_STAT) 22 grudnia 2017
Minister Rafalska zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w listopadzie podana przez GUS jest niższa od danych ministerstwa (6,6 proc.).
Listopad był kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia w stosunku do bardzo dobrego października. A w stosunku do poziomu sprzed roku obniżyła się o 1,7 pkt. proc. To rekordowo niski poziom bezrobocia, ponieważ spadek stopy w listopadzie jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim. Jest to kolejny dowód na siłę polskiego rynku pracy – mówiła.
Dane jednoznacznie wskazują, że zawdzięczamy to mniejszej skali zwolnień w gospodarce. Jest też wpływ - znacznie mniejszy, ale jest - reformy emerytalnej" – dodała minister.
Podkreśliła jednak, że tylko 40 proc. osób, które zdecydowały się na odejście na emeryturę, było aktywnych zawodowo. Zwróciła uwagę również, że z danych wynika, iż coraz mniej osób rejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotni.
Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w listopadzie zazwyczaj kończą się prace sezonowe.
Biorąc pod uwagę sezonowość, w miesiącach zimowych kończą się te prace. Szczególnie w branżach, które są uzależnione od warunków atmosferycznych np. budownictwo, rolnictwo, turystyka – wyjaśniała.
Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że największym obecnie wyzwaniem jest aktywizacja długotrwale bezrobotnych.
Naszym największym wyzwaniem, w zakresie walki z bezrobociem, jest poprawa warunków osób, które znajdują się w szczególnej sytuacji. To są osoby oddalone od rynku pracy, mówię tu o długotrwale bezrobotnych, bez kwalifikacji zawodowych. Te osoby najtrudniej skutecznie aktywizować. Ale kiedy jak nie teraz? Tylko w tak dobrej sytuacji mogą one znaleźć zatrudnienie – oświadczyła.