Komisja weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji zwróciła już majątek wart 600 milionów zł - ujawnił szef komisji Patryk Jaki. Komisja uchyliła dziś decyzję reprywatyzacyjną dotyczącą kamienicy przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska.
Jaki, szef komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości powiedział wieczorem w TVP Info, że komisja zwróciła już majątek wart 600 mln zł. "Pomogliśmy wielu ludziom, którym daliśmy nadzieję, którzy do tej pory nie byli słuchani" - podkreślił polityk.
Przekonywał przy tym, że żadna instytucja państwa do tej pory nie zwracała bezprawnie oddanych nieruchomości, nie nakładała kar na "handlarzy roszczeń" i na urzędników, którzy nie dopełnili formalności. "Żadna instytucja wcześniej nie badała krok po kroku, tak szczegółowo, jak wyglądał ten mechanizm i proces reprywatyzacyjny" - dodał Jaki.
Decyzję reprywatyzacyjną w sprawie Nabielaka 9 podpisał w styczniu 2006 r. Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy wskazany przez PiS, obecnie wiceprezes PKN Orlen. Na jej mocy kamienicę, gdzie mieszkała m.in. zamordowana w 2011 r. Jolanta Brzeska, przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw do niej nabył za bezcen od innych spadkobierców. Nieznaną przeszłość Marka M. ujawnia najnowsza "Gazeta Polska".
Komisja uznała, że Kochalski, wydając decyzję o zwrocie nieruchomości, rażąco naruszył prawo, bo nie poczynił niezbędnych ustaleń, a nadał priorytetową szybkości procedowania.
Działająca od czerwca tego roku komisja weryfikacyjna uchyliła już decyzje władz miasta:
- o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do Siennej 29;
- o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70;
- o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad;
- o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a (kamienic z lokatorami).
W najbliższy poniedziałek i wtorek komisja zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.