Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Lubelskie start-upy jadą do Nevady

NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge to program akceleracyjny dla start-upów z województwa lubelskiego i zarazem pierwsza transatlantycka inicjatywa tego rodzaju realizowana na poziomie regionów. To niepowtarzalna okazja dla lubelskich firm do rozwinięcia działalności na rynku amerykańskim pod specjalną opieką trenerów i partnerów biznesowych.

rawpixel; pixabay.com / Creative Commons CC0

W ramach konkursu NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge województwo lubelskie ze stanem Nevada sfinansują 10 start-upom 14-dniowy pobyt w Nevadzie, gdzie młodzi przedsiębiorcy zaprezentują się przed inwestorami i partnerami.

Instytucje zaprzyjaźnione po stronie Nevady będą pomagały start-upom m.in. w rozwoju ich strategii marketingowej, umożliwiając im łatwiejsze rozpoznanie rynku oraz organizując spotkania B2B pomiędzy firmami, jak i mentorami. W dużą część aktywności polskich firm w Nevadzie będzie też zaangażowana Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza w Nevadzie.

- To pierwszy tego rodzaju program w przestrzeni transatlantyckiej pomiędzy regionami. Nie jest mi znany żaden inny program akceleracyjny pomiędzy województwami lub regionami na terenie Unii Europejskiej nie tylko ze stanem Nevada, ale i którymkolwiek ze stanów USA. A program jest unikatowy. Polega na tym, że firma sprawdza szanse i luki rynkowe, które może wypełnić. Program pomaga też uchronić się przed błędami, które wiele firm popełnia na początku, ponieważ nie wie, do kogo się zwrócić – mówi Paweł Pietrasieński, Director Of Special Projects at Nevada Governor's Office of Economic Development.

Stan Nevada nazywany jest amerykańskim rajem podatkowym - jest jednym z niewielu stanów USA bez stanowego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz od przedsiębiorstw (CIT). Dodatkowo w kompetencjach władz poszczególnych hrabstw są zwolnienia podatkowe od zainwestowanego kapitału.

Nevada to przede wszystkim jednak ludzie i doskonale prosperujące biznesy. Warto podkreślić, że możliwości współpracy z partnerami z Nevady, w szczególności z przedstawicielami świata nauki i biznesu, tworzą ogromne szanse na dalszy rozwój w skali globalnej.

Jakie firmy i z jakich branż mogą wyjechać do Nevady?
Wieloetapowy program skierowany jest do młodych firm, które wpisują się w inteligentne specjalizacje województwa lubelskiego określone w Regionalnej Strategii Innowacji. Firmy, które dostały się na Bootcamp Lubelskie jako krajowego etapu konkursu w dniach 3-6 października odbywają spotkania z trenerami z woj. lubelskiego i Nevady.


Start-upy będą w tym czasie rozwijać swoją wiedzę, umiejętności miękkie, a także tworzyć prezentacje inwestorskie, które przedstawią do oceny. Zwieńczeniem Bootcamp Lubelskie będzie Demo Day, podczas którego 20 start-upów zaprezentuje się na żywo przed komisją oceniającą. Kluczowym kryterium wyboru zwycięskiej 10-tki będzie ocena przygotowania firmy i jej gotowości do wejścia na rynek amerykański.
 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, invest.lubelskie.pl

#Nevada #Lublin #start-up

redakcja