„Wspólny Dom Rzeszów” – to nazwa komitetu zarejestrowanego przez startującą w wyborach na prezydenta Rzeszowa wojewodę podkarpacką Ewę Leniart. Jesteśmy pierwszym zarejestrowanym komitetem – poinformowała kandydatka na wtorkowej konferencji prasowej.
Leniart, która jest członkiem PiS i startuje z poparciem tej partii, podkreśliła, że komitet nosi nazwę „Wspólny Dom”, bo Rzeszów „traktujemy jako wspólny dom, w którym żyjemy, pracujemy i chcemy być bezpieczni”.
- To miejsce, w którym chcemy mieć, gdzie odpoczywać, ale gdzie także możemy poznać tętniące życiem miasto. Metropolię, która oddziaływuje na cały region
- tłumaczyła.
Ruszyliśmy! Za kilka tygodni zdecydujemy czy nasz #WspólnyDom #Rzeszów będzie miejscem zielonym, dobrze skomunikowanym, tętniącym życiem i posiadającym moc innowacyjnej metropolii! pic.twitter.com/KZdtPinvDt
— Ewa Leniart (@EwaLeniart) March 16, 2021
Leniart powtórzyła swoje ubiegłotygodniowe zaproszenie do wszystkich, „którym na sercu leży rozwój naszego domu - Rzeszowa”. Zaznaczyła, że w „domu” jest miejsce nie tylko dla przyjaciół, ale także dla tych, którzy może się różnią, ale łączy ich wspólny cel.
Wojewoda, mówiąc o swoich priorytetach programowych, wymieniła m.in. nowy zielony ład, czyli miejsca zielone przeznaczone do wypoczynku i rekreacji. - W Rzeszowie mamy dużo betonu, mało miejsc zielonych, kilka parków, które wymagają rewitalizacji i problem z Wisłokiem - wymieniła.
Kolejnym ważnym punktem jej programu, który będzie szczegółowo prezentowany w kolejnych dniach, jest usprawnienie miejskiej komunikacji oraz kultura i sport.
- To wszystko jest naszym celem, do którego będziemy zmierzać. Ponawiam zatem swoje zaproszenie dla wszystkich, dla których te priorytety są ważne, tak jak dla mnie
- dodała.
Leniart dodała, że zgłosiło się też wiele organizacji i stowarzyszeń, które chcą się przyłączyć i wspierać jej komitet. Zapowiedziała, że nazwy tych organizacji poda na kolejnych konferencjach prasowych.
Rządzący Rzeszowem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. Zgodnie z opublikowanym w piątek rozporządzeniem premiera wybory odbędą się 9 maja.
Wśród osób, które do tej pory zgłosiły chęć kandydowania, są m.in. wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz b. poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.