Kolejne trzy osoby podejrzane o pranie brudnych pieniędzy wpadły w piątek w ręce funkcjonariuszy CBŚP i KAS. Dzisiejsza akcja dotyczy wielowątkowego śledztwa w którym występuje już ponad 220 podejrzanych. Jak podają media, jedną z zatrzymanych dziś osób jest wieloletni członek zarządu Fundacji TVN.
Prowadzone od kilku lat działania dotyczą przestępców zajmujących się "uszczuplaniem podatku od towarów i usług". - Śledztwo obejmuje swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielką Brytanię oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie - przekazała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.
Członkowie grupy mieli nie odprowadzać należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. "Proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje" - wyjaśnia podinsp. Jurkiewicz. Jak dodała, działania grupy spowodowały straty Skarbu Państwa w wysokości prawie miliarda złotych.
W piątek mundurowi poinformowali o kolejnym celnym ciosie wymierzonym w grupę przestępczą. Dzięki ich akcji w województwie mazowieckim zatrzymane zostały trzy osoby: Rafał Rz., Karol M. i Monika B. Funkcjonariusze "zabezpieczyli dokumentację i telefony. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek o wartości 14 mln zł – nieruchomości podejrzanych w Warszawie, udziały i akcje w spółkach" - podała rzecznik Szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
Wymienieni mężczyźni mieli uszczuplać VAT, a za środki kupować nieruchomości. "W celu zatarcia śladów przestępczego pochodzenia tych środków wykorzystywano między innymi fikcyjne umowy, których stronami miały być spółki, jak też osoby fizyczne" - przekazała Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Z kolei Monika B. usłyszała zarzuty związane z przyjęciem do posiadania i użytkowania nieruchomości nabytej z nielegalnie pozyskanych środków.
Rafał Rz. i Karol M. przestępstwa mieli popełniać od października 2014 r. do listopada 2017 r. Ten okres w pewnym stopniu pokrywa się z inną działalnością pierwszego z wymienionych. Jak donosi portal tvp.info, Rz. od połowy 2011 r. do wiosny 2020 r. zasiadał w zarządzie Fundacji TVN. Co więcej, w 2016 r. przez kilka miesięcy figurował w niej jako prezes.
Mężczyzna na wniosek prokuratury trafił do aresztu tymczasowego. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.