Miejscowość znalazła się wśród 32 powiatów i sześciu miast, w których wzrost liczby zachorowań na COVID-19 wymagał wprowadzenia czerwonej strefy. Największym i nadal aktywnym ogniskiem zakażenia w mieście jest zakład przetwórstwa rybnego Espersen. Z danych podanych w piątek przez magistrat wynika, że koronawirusa potwierdzono tam już u 172 osób, w tym 156 pracowników.
Od soboty w Koszalinie obowiązują liczne obostrzenia, w tym nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu. Tylko 30 osób może być w autobusie komunikacji miejskiej, obowiązkowo w maseczce. W lokalach gastronomicznych, które mogą być otwarte od godz. 6 do godz. 22, zajęcie miejsc zostało ograniczone do 1 osoby na 4 mkw.
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński zapowiedział podczas piątkowego briefingu prasowego, że mieszkańcy powinni liczyć się od soboty ze wzmożonymi kontrolami policji i straży miejskiej w zakresie przestrzegania wprowadzonych obostrzeń.
W sobotę rano w Koszalinie jest pochmurno i chłodno. Na ulicach miasta można było spotkać nielicznych przechodniów. Zdecydowana większość miała maseczkę. Ci, którzy jej nie mieli, pytani, najczęściej wyciągali ją z kieszeni i tłumaczyli, że zapomnieli lub nie wiedzieli, iż „maseczkę trzeba od dziś nosić także na świeżym powietrzu, a nie tylko w sklepie”. Byli też tacy, którzy świadomie nie wzięli jej z domu. „Wyszedłem tylko z psem na spacer. Od trawnika do domu mam może z 200 m. Nigdzie dalej nie idę i z nikim się nie spotykam. Spalę papierosa i wracam z psem do domu” – mówił pan Krzysztof.
W związku z wprowadzeniem w Koszalinie czerwonej strefy odwołano spektakle i koncerty.
Wystawienie sztuk „Miłość, nostalgia i Rock&Roll" i „Zakała” Bałtycki Teatr Dramatyczny przeniósł na listopad. Nowe terminy spektakli „Czarno to widzę” i „Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni" jest jeszcze ustalany. Posiadacze biletów na „Piosenki neapolitańskie. Recital" mogą je wykorzystać na spektakle grane 23-25 października. 10 i 11 października nie odbędą się też spektakle w Teatrze Propozycji „Dialog".
W Filharmonii Koszalińskiej odwołano planowany na 16 października koncert „Nieznane koncerty skrzypcowe". Dzień później nie dojdzie do skutku koncert charytatywny z muzyką filmową na rzecz hospicjum w kościele pw. Świętego Wojciecha. Filharmonicy nie zagrają też 19 października w kinie „Bajka" w Darłowie.
Wydarzenia kulturalne odwołały do przyszłej niedzieli Koszalińska Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury 105. Debata „Amfiteatr 2030" zaplanowana na 14 października odbędzie się on-line. Nadal działa kino „Kryterium”, przy czym zajęcie miejsc na widowni nie może przekroczyć 25 proc. Natomiast Muzeum w Koszalinie otworzy wystawę Leona Piesowockiego w trybie on-line. Wydarzenia edukacyjne zostały odwołane. Zwiedzanie jest możliwe zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi.
Wszystkie imprezy sportowe w obiektach Zarządu Obiektów Sportowych odbywać się będą bez udziału kibiców. Park wodny i miejski basen pozostają otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Prezydent Jedliński chce, żeby na czas obowiązywania w Koszalinie czerwonej strefy wprowadzono od poniedziałku zdalny bądź hybrydowy tryb nauki w szkołach ponadpodstawowych. Poinformował w piątek, że wystąpił o to podczas wideokonferencji z wojewodą zachodniopomorskim, służbami policji, sanepidu i NFZ. Jednocześnie dodał, że decyzję w tej sprawie ma poznać w sobotę, po konferencji premiera, na której mają być podane rozwiązania dla całego systemu edukacji. W przypadku Koszalina chodzi o 5,5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Połowa z nich to młodzież spoza Koszalina, w „Ekonomie” stanowi aż 75 proc. wszystkich uczniów.
Tylko w piątek w Koszalinie i w powiecie zanotowano 38 przypadków koronawirusa, a w Zachodniopomorskiem – 130. Zmarła 70-latka z powiatu kołobrzeskiego hospitalizowana w szczecińskim szpitalu.
W sumie w Zachodniopomorskiem od początku pandemii do piątku stwierdzono COVID-19 u 2647 osób, w tym 38 zmarło.