Święto Objawienia Pańskiego w Polsce obchodzone jest w wyjątkowo uroczysty sposób. W całym kraju ulicami przechodzą Orszaki Trzech Króli. Tak było też w Myszyńcu - małym mieście na Kurpiach, gdzie lud jest wyjątkowo pobożny. Historyczny, bo pierwszy w tym miejscu orszak, był prawdziwym świętem dla lokalnej społeczności.
- W swych najbardziej głośnych tendencjach dzisiejszy świat nie tylko coraz bardziej żyje, etsi Deus non daretur - „jakby Boga nie było” i jakby nie było wydarzeń Nazaretu i Betlejem, ale coraz usilniej dąży do całkowitego wymazania Go z ludzkiej pamięci i świadomości - to fragment homilii, wygłoszonej podczas pasterki w sanktuarium w Ludźmierzu przez krakowskiego metropolitę, abp Marka Jędraszewskiego.
"Świąteczne" plakaty, które zaprezentowano w Warszawie, są już słynne na całą Polskę. W zasadzie nie wiadomo, do jakich świąt nawiązują - i to skrytykował dziś arcybiskup Marek Jędraszewski, mówiąc o "nowej fali ateizacji" w homilii wygłoszonej w Kościele Matki Bożej Królowej Polski "Arka Pana" w Krakowie.