Dzisiaj wielu kapłanów przewodniczących mszy św. ubranych jest w dość nietypowy i rzadko widywany różowy ornat. Co to oznacza? Ten kolor szat zarezerwowany jest dla dwóch niedziel w roku, w tym dla III niedzieli adwentu, zwanej niedzielą "gaudete".
Różowy kolor szat liturgicznych kapłanów jest widywany naprawdę rzadko, bowiem zarezerwowany jest dla dwóch niedziel w roku liturgicznym. Pierwszą z nich jest przypadająca dzisiaj III niedziela Adwentu (niedziela "gaudete", niedziela radości), a drugą IV niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą "laetare" (łac. radować się).
Nazwa III niedzieli adwentu pochodzi od słów antyfony na wejście: "Gaudete in Domino" – "Radujcie się zawsze w Panu". Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi. Zaproszenie do radości jest umotywowane tym, co czytamy w liście do Filipian: "Pan jest blisko". Prorok Izajasz nazywa Chrystusa Emmanuelem, czyli "Bogiem z nami", tak, więc w samym centrum Ewangelii Bożego Narodzenia jest radość.
W Adhortacji Apostolskiej "Gaudete in Domino" (o radości chrześcijańskiej) papież Paweł VI w 1975 roku napisał, że "należy rozwijać w sobie umiejętność radowania się, cieszenia się, korzystania z wielorakich radości ludzkich, jakich Bóg Stwórca użycza nam na tę doczesną pielgrzymkę".
"Im bardziej będziemy mieli radość w sobie, tym bardziej też będziemy mogli odkrywać prawdę o tym, że Chrystus wciąż przychodzi do nas, tym bardziej będzie w nas świadomość, że On puka do naszych serc"
- wskazał papież.