Dziś z Watykanu dotarła informacja o zatwierdzeniu przez papieża dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów. To jednak nie jedyni Polacy, którzy mogą w niedługim czasie trafić na ołtarze. Stolica Apostolska zatwierdziła również dekrety dotyczące ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela chrystusowców, a także ks. Aleksandra Woźnego, duchownego z Poznania, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.
Rodzina Ulmów z Markowej, która została przez niemieckiego okupanta zabita za ukrywanie Żydów, może już niedługo zostać zaliczona w poczet błogosławionych. Dzisiaj dekret o męczeństwie Ulmów zatwierdził papież Franciszek. - To bardzo dobry dzień dla Polski, dla naszej historii, dla faktu, że Polacy w trudnych chwilach w swoich dziejach pomagali tym, którzy tej pomocy potrzebowali - powiedział ambasador RP przy Watykanie, Adam Kwiatkowski.
Papież podjął zatwierdził również dekrety o heroiczności cnót w procesach dwóch innych Polaków - ks. Ignacego Posadzego oraz ks. Aleksandra Woźnego.
Ks. Ignacy Posadzy, urodzony w 1898 r. pod Inowrocławiem, jako młody duchowny zetknął się ze środowiskiem polskich emigrantów, początkowo w Niemczech, a potem także w Danii, Rumunii i Ameryce Łacińskiej. Na przełomie lat 20 i 30. XX w. rozpoczął współpracę z kard. Augustem Hlondem w celu założenia zgromadzenia zakonnego posługującego wśród Polonii. Tak powstali chrystusowcy - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, których ks. Posadzy był - od 1933 do 1968 r. - pierwszym przełożonym. W 1958 r. zgromadzenie rozrosło się o gałąź żeńską, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
- To był przede wszystkim człowiek głębokiej wiary, z której wypływała potem cnota posłuszeństwa i miłości wobec Pana Boga, ale też drugiego człowieka
- powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Bogusław Kozieł, chrystusowiec.
Ks. Aleksander Woźny, urodzony w 1910 r, w latach II wojny światowej był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych Buchenwald oraz Dachau. Po wojnie więziony przez komunistyczne władze, w 1952 r. został proboszczem parafii św. Jana Kantego w Poznaniu, którą kierował przez ponad 30 lat.