Radni Wadowic zobowiązali burmistrza Bartosza Kalińskiego, by wystąpił na drogę sądową przeciw autorom reportażu TVN24 "Franciszkańska 3", który - w ich odczuciu - naruszył pamięć św. Jana Pawła II. Wszystko wskazuje na to, że samorząd z miasta, z którego pochodził św. Jan Paweł II, spotka się z TVN-em w sądzie.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Tu spędził dzieciństwo. Miasto opuścił po maturze. Z ojcem zamieszkali w Krakowie. Radni z Wadowic postanowili stanąć w obronie swojego krajana po tym, jak został on zaatakowany w reportażu prywatnej stacji.
Rada miejska w Wadowicach zobowiązuje burmistrza Wadowic do pozwania autorów materiału telewizyjnego pt. "Franciszkańska 3", wyemitowanego przez stację TVN24, za naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej, urodzonego 18 maja 1920 r. w Wadowicach Karola Józefa Wojtyły – św. Jana Pawła II, patrona miasta i jego honorowego obywatela
Wnioskodawcy w uzasadnieniu – podkreślając związki Karola Wojtyły z Wadowicami - wskazali m.in., że miasto jego narodzin "posiada moralny obowiązek do zachowania dobrej pamięci o zmarłym św. Janie Pawle II Wielkim, co (…) stanowi imperatyw do działania określonego przez (…) uchwałę".
Burmistrz Bartosz Kaliński podczas sesji powiedział, że wadowiczanie zawsze byli dumni ze swojego krajana.
Był naszym papieżem, Polakiem, wadowiczaninem, naszym rodakiem, naszym bratem i naszą dumą. Obrona dobrej pamięci św. Jana Pawła II, jako patrona Wadowic, nie tyle jest potrzebna samemu papieżowi, bo jego biografia przecież broni się sama. Pamięć o św. Janie Pawle II jest potrzebna nam, Polakom. Jest potrzebna dziś, ale też jutro. (…) Dziś decydujemy na jakich wartościach moralnych i na jakich autorytetach będą wychowywane nasze dzieci; na jakich wartościach opierała się będzie nasza wspólnota, miasto, kraj
Kaliński podkreślił w wystąpieniu: "Non possumus! Nie możemy pozwolić, by zalew fałszywej narracji i kłamstwa na temat tego dobrego człowieka stał się w przyszłości głównym przekazem. Ci, którzy dziś próbują opowiedzieć innego Jana Pawła II niż tego, którego znaliśmy i którego doświadczaliśmy, muszą liczyć się z tym, że my w Wadowicach nie pozostaniemy obojętni".
Pod projektem uchwały podpisało się 15 radnych. Tylu też poparło ją w głosowaniu. Przeciw było czterech przedstawicieli opozycji z klubu Wolne Wadowice. Jeden radny się wstrzymał.