10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Kim są Puhenio, Pumiłka i Pucarynka? To imiona wybrane młodym żubrom w specjalnym konkursie

Puhenio, Pumiłka i Pucarynka to imiona nadane trzem młodym żubrom urodzonym w tym roku w zagrodzie pokazowej w Mucznem (Podkarpackie). Wybrano je spośród ponad 300 propozycji, które napłynęły w konkursie ogłoszonym przez Nadleśnictwo Stuposiany.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak poinformowała specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Stuposiany Kaja Hrabal, wybranie imion było „nie lada wyzwaniem”.

Ostatecznie udało się wybrać imiona dla trzech żubrów – dwóch "dziewczynek" i jednego "chłopczyka". Propozycje musiały być oryginalne i spełniać kryterium formalne, a więc zaczynać się od liter "Pu". W sytuacji, kiedy imiona się powtarzały, kryterium była data nadesłania zgłoszenia

 – wyjaśniła.

Osoby, które wymyśliły wybrane imiona otrzymają nagrody. „Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwyciężczyniom i prosimy o kontakt za pośrednictwem wiadomości e-mail lub na naszą skrzynkę na Facebooku, w celu ustalenia szczegółów związanych z przesłaniem nagród” – podkreśliła Hrabal.

Populacja żubrów w Bieszczadach liczy obecnie ponad 700 osobników.

Jak zaznaczył rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek, żubr, choć wciąż narażony na wyginięcie i nieustannie trapiony chorobami, w Bieszczadach radzi sobie bardzo dobrze. „Jest objęty przez leśników ciągłym monitoringiem. Regularnie kontrolowana jest liczebność i zdrowotność stad” – przypomniał.

W 1963 roku do Nadleśnictwa Stuposiany sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic siedem żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Od tego czasu liczebność bieszczadzkiej populacji żubrów sukcesywnie wzrasta. Tego lata w dziko żyjących stadach urodziło się już ponad 100 młodych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Nadleśnictwo Stuposiany #Muczne #pokazowa zagroda żubrów #żubry #podkarpackie

tm