10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Kiedyś "Resortowe dzieci", dziś Trzaskowski. Najgłośniejsze wyroki sędzi Anny Tyrluk-Krajewskiej

Sędzia, która orzekała w sprawie słów kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP i stwierdziła, że nie doszło do kłamstwa ze strony Rafała Trzaskowskiego w przeszłości miała na swoim koncie równie "medialną" sprawę. Dotyczyła ona książki "Resortowe dzieci. Media". Tymczasem, w sprawie dotyczącej wypowiedzi Trzaskowskiego, komitet wyborczy Andrzeja Dudy zapowiedział apelację.

Sędzia Anna Tyrluk-Krajewska
Sędzia Anna Tyrluk-Krajewska
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Pozew w trybie wyborczym

Komitet wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy pozwał w piątek Rafała Trzaskowskiego w trybie wyborczym, domagając się sprostowania we wszystkich mediach. Chodzi o słowa wypowiedziane 14 czerwca na rynku we Wrocławiu.

"Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi Pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co Pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?"

- pytał wówczas obecnego prezydenta Andrzeja Dudę Trzaskowski.

Według wnioskodawcy wypowiedziane zdanie jest nieprawdziwe. Jak argumentowano, miało ono świadczyć o "skokowym, lawinowym wzroście bezrobocia" spowodowanym masową utratą pracy przez Polaków, a określenie "dzisiaj" zawężało ten fakt do bieżących wydarzeń społeczno-gospodarczych. Z kolei zdaniem strony pozwanej wypowiedź miała być jedynie diagnozą stanu bezrobocia, która nie odnosi się do pandemii koronawirusa.

Wyrok

Dziś warszawski Sąd Okręgowy oddalił wniosek komitetu Dudy, zasądzając jednocześnie od wnioskodawcy 720 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. W uzasadnieniu postanowienia sędzia Anna Tyrluk-Krajewska podkreśliła, że wypowiedź Trzaskowskiego padła podczas wiecu, czyli w warunkach, kiedy politycy wypowiadają się krótkimi zdaniami, zaczerpniętymi z mowy potocznej. Wskazała, że słowa te były częścią szerszej wypowiedzi, której styl miał dynamiczny charakter. Sędzia przyznała jednocześnie, że osoby, które straciły pracę, to... zbiór szerszy niż osoby bezrobotne, ponieważ "nie każda osoba pozostająca bez pracy jest jednocześnie bezrobotna". Mimo tego zdaniem sądu wspomniana w tym kontekście utrata pracy miała oznaczać stan bezrobocia.

- Rozpoczęcie zdania od słowa "dzisiaj" nie ma większego znaczenia dla sensu wypowiedzi

 - uznała sędzia Tyrluk-Krajewska. Dodała jednak, że jeśli słowo to miałoby być istotne dla tej wypowiedzi, to aby zachować sens logiczny, sformułowanie "straciło pracę" należałoby zastąpić wyrażeniem takim jak "jest bez pracy".

Sąd wskazał jednocześnie, że w maju 2020 r. zarejestrowanych jako bezrobotnych było w Polsce przeszło milion osób. Jak dodano, oznacza to, że co najmniej milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc wypowiedź Trzaskowskiego nie była błędna. Sędzia Anna Tyrluk-Krajewska podkreśliła też, że "nie ma przesłanek, by wypowiedź odczytywać w odniesieniu do skutków pandemii na rynku pracy w Polsce". Jak wskazano, Rafał Trzaskowski w swojej wypowiedzi odniósł się także do pozostających bez pracy górników, hotelarzy i osób, które wzięły kredyt we franku szwajcarskim. Ponadto nawiązał też do innych zdarzeń z okresu prezydentury Andrzeja Dudy, co zdaniem sądu oznacza, że aktualna sytuacja nie była "jedynym parametrem" krytyki prezydenta.

Według sądu kandydat KO w żadnym miejscu nie zasugerował także wzrostu liczby bezrobotnych w stosunku do jakiejś poprzedniej wartości. "Wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa" - uznano. Sztab Andrzeja Dudy nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada apelację. 

Sędzia i sprawa książki "Resortowe dzieci. Media"

To nie pierwszy głośny wyrok w sprawie, w której orzekała sędzia Anna Tyrluk-Krajewska. Przed sześcioma laty dużym echem odbiła się sprawa dziennikarza Jacka Żakowskiego, który pozwał wydawcę książki "Resortowe dzieci. Media" za umieszczenie swojego zdjęcia na okładce. 

Sędzia Tyrluk-Krajewska wydała wyrok nakazujący wydawcy (wydawnictwo Fronda) przeproszenie Żakowskiego w kilku mediach i zapłacenie 50 tysięcy złotych. Decyzja obejmowała również wycofanie z obiegu książki ze zdjęciem Żakowskiego. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#resortowe dzieci #Anna Tyrluk-Krajewska

mk