Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

KBW powiadomi prokuraturę. Chodzi o fejki ws. II tury wyborów prezydenckich

KBW złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. podszywania się pod organy wyborcze oraz wywoływania błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu dotyczącego głosowania w II turze wyborów - poinformowała dziś szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Stanowisko zajęła też Państwowa Komisja Wyborcza.

siedziba Krajowego Biura Wyborczego / Piotr Galant / Gazeta Polska

Pietrzak przekazała, że w ostatnich dniach w mediach społecznościowych - na Facebooku i Twitterze - udostępniono informacje o rzekomym wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą 1 lipca 2020 r. komunikatu odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenckich - komunikat ten zawierał nieprawdziwe informacje jakoby w drugiej turze wyborów mieli brać udział tylko wyborcy, którzy oddali głos na innych kandydatów, niż ten który uzyskał w pierwszej turze najwyższy wynik.

W związku z uzyskaniem tych informacji Krajowe Biuro Wyborcze zamierza w piątek złożyć do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na: podszywaniu się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze przez nieznany zawiadamiającemu podmiot, a także wykorzystywaniu wizerunku oraz znaku graficznego tych dwóch instytucji.

KBW wskazuje w zawiadomieniu także na popełnienie przestępstwa podawania się za członków Państwowej Komisji Wyborczej jako funkcjonariuszy publicznych oraz na wywoływanie publicznie błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu z dnia 1 lipca 2020 r. odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenta w dniu 12 lipca 2020 r.

- Ocena prawno-karna wyżej wymienionych zachowań pozostawać będzie w gestii organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego

- przekazała szefowa KBW.

W rzekomych komunikatach PKW i KBW opublikowanych w interneci napisano m.in. że głos oddany 28 czerwca na Andrzeja Dudę "zachowuje ważność w II turze w dniu 12 lipca 2020 r." i zostaje "automatycznie przeniesiony do II tury". Napisano również, że "ponowne oddanie głosu na tego samego kandydata, tj. Andrzeja Dudę, w II turze wyborów w dniu 12 lipca 2020 r. powoduje unieważnienie Twojego głosu. Ma tu zastosowanie zasada podwójnego glosowania, a tym samym Twój głos traci ważność".

Już w czwartek Państwowa Komisja Wyborcza apelowała o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. drugiej tury głosowania. Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku zaznaczono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreśliła PKW.

PKW oświadczyła, że za wysoce szkodliwe uznaje "rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie". "Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosiło stanowisko PKW.

Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej

"Uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływ" - tłumaczy PKW. 

Za "wysoce szkodliwe" uznaje rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako „instrukcje dla wyborców”, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie.

"Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne"

- czytamy.

Całe stanowisko PKW można przeczytać TUTAJ.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Krajowe Biuro Wyborcze #wybory prezydenckie

am