Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Zagrożenie jest coraz większe. Już cała Polska w strefie ryzyka

Polska stoi w obliczu poważnego zagrożenia. Dane Instytutu Badawczego Leśnictwa nie pozostawiają wątpliwości. Zdecydowana większość regionów kraju znajduje się w strefie podwyższonego ryzyka pożarów lasów. Wysokie temperatury, brak opadów i niska wilgotność ściółki - to wszystko sprawia, że mamy w lasach bardzo sprzyjające warunki do powstawania i rozprzestrzenianiu się ognia.

Według najnowszych informacji opublikowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, ponad połowa obszaru Polski została objęta najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Szczególnie niebezpieczne warunki panują w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim.

Reklama

Ściółka leśna skrajnie wysuszona

Mapa zagrożenia pożarowego, aktualizowana codziennie przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL, pokazuje, że w wielu regionach kraju wilgotność ściółki spadła poniżej krytycznego poziomu 10 procent, co znacząco zwiększa ryzyko zapłonu. Eksperci wskazują, że na taki stan rzeczy wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim brak opadów. Na większości terytorium naszego kraju przez wiele dni nie spadła nawet jedna kropla deszczu, co doprowadziło już o tej porze roku do skrajnego wysuszenia ściółki leśnej. Swoje dołożyły wysokie temperatury w ostatnich dniach, które dodatkowo sprzyjają wysychaniu roślinności. Wreszcie niska wilgotność powietrza, która również sprzyja łatwiejszemu powstawaniu pożarów w lasach.

W związku z tym służby leśne już teraz apelują o szczególną ostrożność. Zalecają unikanie używania otwartego ognia w pobliżu terenów leśnych, niepalenie papierosów oraz niepozostawianie niedopałków w lasach, a także niezostawianie butelek szklanych i innych przedmiotów, które mogą skupić promienie słoneczne i spowodować zapłon.

Prognozy są niekorzystne 

Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach sytuacja tylko ulegnie pogorszeniu. A to przez prognozę pogody na najbliższe dni. Ta z pewnością będzie atrakcyjna dla tych, którzy planują wypoczynek nad wodą. Niestety dla sytuacji pożarowej w Polsce już nie przynosi optymistycznych wieści. W większości kraju będzie panowała piękna, słoneczna pogoda z wysokimi jak na tę porę roku temperaturami. Choć lokalnie mogą się pojawiać przelotne opady, to nie wpłyną raczej na poprawę sytuacji.

Wielki pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

O tym jak poważna jest sytuacja, przekonaliśmy się już w tym tygodniu, gdy wielkie pożary dotknęły Biebrzański Park Narodowy. Ogień wybuchł w niedzielę, 20 kwietnia, około 14:30, w okolicach wsi Kopytkowo. Pożar objął prawie 500 hektarów cennych przyrodniczo terenów, w tym trzcinowisk i torfowisk. Tylko dzięki intensywnej akcji gaśniczej, prowadzonej przez ponad pół tysiąca osób, w tym strażaków PSP i OSP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśników, sytuacja została opanowana. Warto dodać, że był to już trzeci pożar na tym terenie, tym razem zdecydowanie największy.

Coraz więcej pożarów w Polsce

W 2024 roku Państwowa Straż Pożarna (PSP) w Polsce odnotowała łącznie 102 882 pożary, co stanowi istotny wzrost w porównaniu do poprzednich lat. W wyniku tych zdarzeń 295 osób poniosło śmierć, a 2052 zostały ranne. Niestety, trend wzrostowy dotyczący pożarów występuje także w tym roku. W pierwszym kwartale 2025 roku Polska odnotowała alarmujący wzrost liczby pożarów, szczególnie traw i nieużytków rolnych. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, od 1 stycznia do 30 marca 2025 roku zarejestrowano aż 15 461 pożarów traw, co stanowi ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2024 roku, kiedy odnotowano 4 225 takich zdarzeń.

 

Źródło: niezalezna.pl
Reklama