- Były pewne niejasności między naszymi krajami, ale wraz z objęciem teki premiera przez Petra Fialę one zniknęły. Dziś koncentrujemy się na pomocy dla Ukrainy, a nasz wspólny głos w Brukseli jest mocno słyszalny - mówił w Karpaczu podczas debaty z premierem Czech premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, "razem z Czechami wywieramy skuteczny nacisk na naszych partnerów w zachodniej Europie, zwłaszcza Komisję Europejskiej". - Bo pewna wersja polityki energetycznej legła w gruzach. Dziś na gruzach tamtej polityki energetycznej budujemy nową - przekonywał.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala wzięli we wtorek wieczorem udział w debacie, zorganizowanej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Petr Fiala powiedział w wystąpieniu, że dopiero po wybuchu wojny wiele krajów europejskich zorientowało się, że dotychczasowa polityka wobec Rosji nie odnosi sukcesu. Dopiero wtedy zaczęli korzystać z doświadczeń krajów Europy Środkowej.
Zapewniał, że premier Mateusz Morawiecki odgrywa teraz w Europie bardzo istotną rolę, a jego autorytet w UE ma duże znaczenie w podejmowaniu decyzji, m.in. dotyczących Ukrainy.
Premier @MorawieckiM podczas panelu „Europa w obliczu nowych wyzwań” w #Karpacz: Dziękuję Ci @P_Fiala za te słowa. Myślę, że to co powiedział pan premier wszystkim uświadamia jak na jednej długości fali potrafimy nadawać w kluczowych kwestiach dla geopolityki. pic.twitter.com/f3RLg7ypfT
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2022
Stwierdził, że nasze kraje muszą kontynuować przekonywanie partnerów w UE, iż musimy utrzymać nasze wsparcie dla Ukrainy i musimy izolować Rosję. Bo to co dzieje się na Ukrainie dotyczy nas i naszej przyszłości - mówił.
Mateusz Morawiecki potwierdził, że potrafimy nadawać na "jednej długości fali" z Czechami w sprawach dotyczących geopolityki. "Sądzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym geopolityki światowej. Dzisiaj liczy się mocno głos i racje tych, którzy przedstawiali pewną wizję świata w sposób spójny i którzy w obliczu tego co się stało mieli słuszność" - przekonywał.
Przypomniał, że nie raz wspólnie przestrzegaliśmy przed skutkami polityki rosyjskiej.
"Ta spójność w naszych wypowiedziach jest fundamentalnie ważna i chciałem za nią podziękować tobie Petr. Były pewne niejasności między naszymi krajami, ale wraz z objęciem teki przez pana premiera Fialę one po prostu zniknęły. Dziś koncentrujemy się na tym co jest najważniejsze, czyli efektywnym wsparciu dla Ukrainy"
- podkreślał szef polskiego rządu.
Premier @MorawieckiM w #Karpacz: Ta spójność, która państwo dostrzegacie, jest fundamentalnie ważna. Chcę Ci osobiście @P_Fiala za nie podziękować. Były pewne niejasności między naszymi krajami, ale one zniknęły. Dziś koncentrujemy się na efektywnym wsparciu Ukrainy.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2022
Pomoc dla Ukrainy dziś to nie tylko pomoc wojskowa i humanitarna - przekonywał. Niezwykle ważne - mówił premier - jest wsparcie finansowe dla Ukrainy, żeby nie doszło w tym kraju do "implozji". Bo gdyby nie było tam pieniędzy na zapłatę dla żołnierzy, policjantów, pielęgniarek czy lekarzy, nie wiadomo, jak by zareagowało społeczeństwo ukraińskie.
Premier @MorawieckiM w #Karpacz: Wsparcie Ukrainy to nie tylko dostawy broni i pomoc humanitarna, ale też coś, co może być kluczowe dla zatrzymania kolejnych części planu Putina - otrzymanie przez Ukrainę wsparcia finansowego, by nie doszło do implozji.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2022
Morawiecki zaznaczył, że razem z Czechami wywieramy skuteczny nacisk na naszych partnerów w zachodniej Europie, zwłaszcza Komisję Europejskiej. Bo pewna wersja polityki energetycznej legła w gruzach. Dziś na gruzach tamtej polityki energetycznej budujemy nową - przekonywał.
Premier @MorawieckiM w #Karpacz: Nasze wspólne spojrzenie na te sprawy sprawia, że razem wywieramy jeszcze skuteczniejszy nacisk i presję, także na naszych partnerów w zachodniej Europie, a zwłaszcza na Komisję Europejską.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2022
Nasz głos w Brukseli jest dziś mocno słyszalny także dzięki sile głosu premiera Fiali - mówił szef polskiego rządu. A dzięki temu, że zjednoczyliśmy się w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także z państwami bałtyckimi, Rumunią, Bułgarią, Chorwacją, "siła głosu Europy Środkowej jest znacznie większa niż pięć czy dziesięć lat temu". "Za ten zwrot w geopolityce chciałem podziękować panu premierowi i Republice Czeskiej" - podkreślił premier Morawiecki.