Realizowany przez kilka ostatnich lat rządowy Program na rzecz aktywności społecznej osób starszych ASOS będzie kontynuowany także w latach 2021-2025 - zadeklarowali dziś wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz Iwona Michałek. W obecnej edycji programu w całej Polsce rozdzielono 40 mln zł na ponad 300 projektów.
Wiceminister Szwed ocenił, że program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Resort rodziny zabiega, by w kolejnych latach ASOS nie tylko był kontynuowany, ale także dysponował większym budżetem.
Obecna edycja programu jest ostatnią w ramach przedsięwzięcia rozpisanego na lata 2014-2020. Następna edycja, której szczegóły i budżet będą znane w tym roku, obejmie kolejne pięć lat.
- Przygotowujemy się do nowej edycji programu 2021-2025. Będziemy też zabiegać o większe środki na ten program, bo cieszy się on dużym powodzeniem (…). Program będzie kontynuowany
- zapewnił w stolicy Podbeskidzia wiceminister Szwed.
Wiceminister Michałek podkreśliła z kolei, że program ten ma cztery priorytety — edukację osób starszych, ich aktywność i partycypację społeczna oraz usługi społeczne dla seniorów.
Michałek podkreśliła, że program ten ma cztery priorytety — edukację osób starszych, ich aktywność i partycypację społeczna oraz usługi społeczne dla seniorów.
- Zależy nam na tym, żeby osoby starsze nie siedziały w domu przed telewizorem, ale aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym, kulturalnym czy sportowym. Promujemy zarówno integrację wewnątrz, jak i międzypokoleniową. Chodzi nam o to, żeby osoby starsze angażowały się w różne projekty z osobami zdecydowanie młodszymi — nawet przedszkolakami
- mówiła wiceminister rodziny.
Zadeklarowała, że program będzie rozwijany, bo jest niezwykle potrzebny. Podkreśliła, że bardzo cieszy ją inicjatywa prezydenta Andrzej Dudy dotycząca planów stworzenia centrów zdrowia 75 plus.
- Moje ministerstwo już pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi inicjatywy pana prezydenta. Chcę zadeklarować jasno i dobitnie, że Porozumienie Jarosława Gowina będzie aktywnie pracować na rzecz planu prezydenta Dudy
- powiedziała Michałek, która jest posłem z Porozumienia z okręgu toruńsko-włocławskiego.
Budżet nowego programu ma być ustalany we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Wiceminister podkreślił, że resort jest otwarty na propozycje ze strony dotychczasowych beneficjentów programu, dotyczące nowych inicjatyw i zadań, jakie mogłyby się znaleźć w jego kolejnej edycji.
W sumie w latach 2016-2020 w całej Polsce w ramach Programu ASOS sfinansowanych zostało (wraz z obecną edycją) ponad 1,7 tys. projektów, z których skorzystało kilkaset tysięcy osób, w tym kilkadziesiąt tysięcy osób z niepełnosprawnościami.
Program ASOS adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, samorządowych stowarzyszeń oraz innych podmiotów działających non-profit na rzecz osób starszych.