Jak ubezpieczyć nowy samochód w ramach OC?
Najpóźniej w dniu rejestracji nowego samochodu wprost z salonu w urzędzie właściwym względem miejsca zamieszkania właściciela należy wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego o ubezpieczeniu nowego auta najlepiej pomyśleć już przed transakcją kupna, by móc wyjechać nim z salonu od razu po zakupie. Ubezpieczenie OC chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych w ruchu drogowym.
Do ubezpieczenia samochodu konieczne jest przedstawienie takich dokumentów jak:
- dowód tożsamości ubezpieczającego – przede wszystkim ważny jest rok urodzenia posiadacza pojazdu, podawane muszą być dane posiadacza,
- prawo jazdy – znaczenie ma data wydania prawa jazdy,
- dowód rejestracyjny pojazdu - ze wskazaniem numeru rejestracyjnego, marki i modelu auta, pojemności silnika itp.
Na podstawie wskazanych informacji kalkulator ubezpieczenia samochodu wylicza, ile będzie kosztować OC.
Problem w tym, że nowy pojazd nie jest jeszcze z reguły zarejestrowany i nigdy nie miał OC. Nie ma jeszcze tablic i dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji można zawrzeć polisę na podstawie numeru VIN pojazdu przed rejestracją lub nie później niż w dniu rejestracji i przed wprowadzeniem samochodu do ruchu. W pierwszym przypadku po otrzymaniu dokumentów rejestrowych trzeba uzupełnić u ubezpieczyciela brakujące dane dla aktualizacji informacji dotyczącej polisy OC.
Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenia dla nowego auta?
Możesz, ale nie musisz wykupywać dodatkowych ubezpieczeń dla nowego samochodu z salonu. Zwykle jednak po prostu warto ubezpieczyć auto w ramach np. AC. Autocasco pokryje koszty takich szkód jak uszkodzenie auta w wyniku działania sił natury, nieznanych osób trzecich, zwierząt czy nawet kierującego pojazdem. Przy wyborze pełnego zakresu AC nowego samochodu otrzymasz też odszkodowanie, jeśli dojdzie do całkowitego zniszczenia czy utraty pojazdu w wyniku kradzieży.
AC powinno mieć odpowiednio dobrany zakres obowiązywania i poszczególne parametry, do których zalicza się:
- sumę ubezpieczenia – powinna odpowiadać realnej wartości pojazdu,
- likwidację szkód z AC – na kosztorys czy w warsztacie lub w ASO,
- udział własny w szkodzie – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pomniejszone o wskazaną kwotę lub procent wartości szkody,
- części używane do naprawy – oryginalne lub zamienniki części oryginalnych,
- zakres obowiązywania AC – pełny czy Mini AC (Minicasco).
Wszystkie te czynniki decydują o ostatecznej cenie ubezpieczenia AC dla nowego samochodu.
Pakiet dealerski dla nowego samochodu z salonu – OC i AC
Ciekawostką jest, że kupujący nowe auta mają możliwość skorzystania z przedstawionej przez dealera oferty ubezpieczenia samochodu z salonu w ramach tzw. pakietu dealerskiego. Jest to opcjonalne, a sprzedawca w salonie nie może zmusić Cię do tego.
Zwykle pakiet dealerski obejmuje prócz podstawowego, obowiązkowego OC, również AC. Warto sprawdzić cenę ubezpieczeń OC i AC - przeważnie skorzystanie z oferty w pakiecie wiąże się z rabatami. UNIQA za sam zakup OC online nalicza 15% zniżki.
Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?
Niekoniecznie przedstawiony przez sprzedającego pakiet dealerski będzie korzystną pod względem ceny i konfiguracji ubezpieczenia ofertą. Warto dowiedzieć się, ile będzie wynosiła składka na OC i AC, zanim zostanie wykupione ubezpieczenie samochodu. Kalkulator po wpisaniu wymaganych informacji na temat ubezpieczanego pojazdu i jego właściciela wyliczy ofertę ubezpieczenia auta.
Więcej informacji:
https://niezalezna.pl/490328-oc-starego-auta-i-ubezpieczenie-ac-dla-starego-samochodu
https://niezalezna.pl/490937-najkorzystniejsze-ubezpieczenie-ac