Podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został podjęty temat konsekwencji wynikających z wejścia w życie nowej ustawy, której celem jest wzmocnienie prawnej ochrony dzieci przed przemocą. Rozmawiano też o przygotowaniach do podjęcia działania przez kościelny zespół niezależnych ekspertów, mający na celu zbadanie tematu wykorzystania seksualnego małoletnich w kościele w Polsce.
"Pierwszy temat, który dotyczy samej ustawy związanej ze wzmocnieniem ochrony prawnej dzieci przed przemocą i której rezultatem jest też przyjęty krajowy plan na rzecz ochrony dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym, nie był omawiany na konferencji. Natomiast omawialiśmy i przedstawiałem księżom biskupom kroki, które nas czekają, jak będziemy teraz wdrażać ten plan, który został nam zarysowany w ustawach. Ustawa nakłada obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich również w placówkach, które należą do kościoła. Stąd będą prowadzone bardzo konkretne działania przygotowujące te standardy dla instytucji kościelnych. Tutaj zajmie się tym Centrum Ochrony Dziecka pod kierunkiem koordynującej te projekty pani Ewy Kusz"
- powiedział prymas.
Według abp. Polaka przygotowanie tych standardów dla instytucji kościelnych związane będzie z różnymi typami tych placówek, są to bowiem szkoły, internaty, ośrodki dla osób z niepełnosprawnością, parafie, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, domy dziecka, szpitale, placówki leczniczo-opiekuńcze itd. "Czeka nas praca w różnych zespołach. Myślę, że nie do przecenienia będzie też wysiłek ekspertów i osób, które są absolwentami studiów w Centrum Ochrony Dziecka i które już bardzo kompetentnie pracują przy wielu projektach prewencyjnych. Wypracowanie tych standardów nałoży potem obowiązek szkoleń i przyjęcia tych standardów we wszystkich wspomnianych grupach" - zapowiedział prymas Polski.
Drugim tematem omówionym przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży był stan przygotowań koncepcji kościelnej komisji niezależnych ekspertów, której celem ma być zbadanie dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. Na marcowej Konferencji biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu takich prac; zadanie wypracowania wraz z zespołem współpracowników takiej koncepcji komisji zostało powierzone abp. Polakowi jako Delegatowi KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
"Pierwsze prace i konsultacje zostały podjęte poprzez szczegółową analizę raportów komisji z innych krajów, poprzez kontakty chociażby z Episkopatem Francji, z delegatem tego Episkopatu na temat tego, jak kościół we Francji prowadził najpierw przygotowanie koncepcji, a potem co zostało wdrożone, poprzez samą komisję, zespół ds. zbadania dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich"
- przedstawił arcybiskup.
Doprecyzował następnie, że na zebraniu plenarnym w czerwcu w Lidzbarku Warmińskim biskupi zdecydowali, iż w centrum tych prac muszą być osoby skrzywdzone. Nie chodzi tylko o to, żeby przebadać jakąś porcję historycznych dokumentów czy dokonania refleksji i kwerendy archiwów kościelnych i państwowych. Według prymasa ta praca musi być skoncentrowana przede wszystkim na pomocy osobom skrzywdzonym, na wysłuchaniu ich, nie tylko w kościele, ale na forum niezależnego zespołu ekspertów.
"Stąd też będzie potrzeba pracy nie tylko archiwistów i historyków, ale też prawników, kanonistów, psychologów, psychiatrów, socjologów. Chodzi więc o wynik całościowy, wieloaspektowy, aby móc pomóc kościołowi w skutecznym przeciwdziałaniu przemocy seksualnej oraz reagowaniu na nią"
- wyjaśnił.