Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Udana wizyta Morawieckiego w USA zakończona

Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki zakończył wczoraj trzydniową wizytę w USA. Podczas wizyty odwiedził Chicago oraz Waszyngton, gdzie reprezentował Polskę na jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Wicepremier poinformował, że podjął decyzję o rezygnacji z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line) Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obecnie w wysokości 9,2 mld dolarów. Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić".

Przypomnijmy, że Polska uzyskała dostęp do FCL w 2009 roku, kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W czasie globalnego kryzysu finansowego oraz w okresie pokryzysowym dostęp do tej linii kredytowej przyczyniał się do obniżenia premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Polska nigdy nie skorzystała z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej.

W amerykańskiej stolicy Mateusz Morawiecki spotkał się z prezesem Banku Światowego i oraz wysokiej rangi urzędnikami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w tym z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Jinem Liqunem oraz z Poulem Thomsenem, szefem Wydziału ds. Europejskich MFW.

Mateusz Morawiecki już po raz trzeci spotkał się ministrem handlu USA Wilburem Rossem, z którym rozmawiał m.in. o rosyjskich planach budowy gazociągu Nord Stream 2.

Kluczowym osiągnięciem tej wizyty było zawarcie umowy z Robertem Joycem, wiceprezesem Guardian Industries Co., o budowie drugiej supernowoczesnej fabryki tej firmy w Częstochowie. Fabryka będzie w stanie produkować tysiąc ton metrycznych szkła dziennie. Inwestycja, której wartość oceniania jest na 200 mln euro, jak poinformował Robert Joyce, "rozpocznie się natychmiast, a po jej ukończeniu pozwoli na zwiększenie zatrudnienia w obu fabrykach Guardian Industries Co. w Polsce z obecnych 350 do ponad 500 osób".

W piątek Mateusz Morawiecki rozmawiał także z kluczowymi amerykańskimi inwestorami zrzeszonymi w Amerykańsko-Polskiej Radzie Biznesu (US-Poland Business Council), lobby, które reprezentuje interesy amerykańskich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

Dzień wcześniej, w Chicago, wicepremier spotkał się z przedstawicielami Polonii, a także z polonijnymi przedsiębiorcami, których zachęcał do inwestowania w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Polska i USA jednym głosem przeciwko Nord Stream2. Morawiecki dla niezalezna.pl: To jest wielka geopolityczna gra

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #wicepremier #Minister Finansów #minister rozwoju #USA #wizyta #inwestycje #gospodarka

redakcja