Zdaniem Beaty Szydło, wywodzącej się z ziemi oświęcimskiej, ważne jest, by pamiętając o historii KL Auschwitz-Birnekau, nie zapominać o ludziach, którzy tutaj żyli, mieszkali i pomagali więźniom. - Bali się. Ich życie było zamienione w piekło. Ta tablica, która upamiętnia kolejarzy, którzy pomagali poświęcając nawet swoje życie, by wspierać więźniów, jest symbolem, jaki pozostanie dla przyszłych pokoleń – mówiła.
Tablicę poświęconą pamięci kolejarzy działających podczas II wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz, co wielu z nich przypłaciło życiem, odsłoniły przed budynkiem dworca w Oświęcimiu m.in. była więźniarka Barbara Gautier oraz Beata Szydło.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - dziś mija 80 lat od pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. pic.twitter.com/6AmwpFyBPT
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 14, 2020
Biało-czerwoną wstęgę wraz z Barbarą Gautier i byłą premier Beatą Szydło przecięli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz przedstawiciele PKP SA.
Na tablicy z granitu, ufundowanej przez PKP, widnieje wizerunek wagonu towarowego, jakiego Niemcy używali do deportacji ludzi do obozów i gett. Inskrypcja głosi: „Pamięci kolejarzy pomordowanych przez niemieckiego okupanta za walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego oraz pomoc więźniom KL Auschwitz. W 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów – 728 Polaków – z Tarnowa do KL Auschwitz. 14 czerwca 2020”.
14 czerwca uważany jest za dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz Auschwitz. W Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Zdaniem Beaty Szydło, wywodzącej się z ziemi oświęcimskiej, ważne jest, by pamiętając o historii KL Auschwitz-Birnekau, nie zapominać o ludziach, którzy tutaj żyli, mieszkali i pomagali więźniom.
Bali się. Ich życie było zamienione w piekło. Ta tablica, która upamiętnia kolejarzy, którzy pomagali poświęcając nawet swoje życie, by wspierać więźniów, jest symbolem, jaki pozostanie dla przyszłych pokoleń
– mówiła.
Beata Szydło podkreśliła, że kolejarze upamiętnieni tablicą powinni być wzorem tego, jak wiele można zrobić dla drugiego człowieka, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Dzisiaj jest dzień, w którym wspominamy pierwszy transport do obozu Auschwitz. Ten dzień staramy się od wielu lat mocno upamiętniać, by ta prawda o Polakach, którzy zginęli w Auschwitz – o Romach, o Żydach i wszystkich, którzy zginęli, nigdy nie zaginęła i wybrzmiała
– zaznaczała.