Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt powiedział, że zakończyły się prace przy budowie cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. "Trwają ostatnie odbiory, w tym tygodniu odbędzie się próba generalna oświetlania" - stwierdził. Zaznaczył, że zostało zrealizowane wszystko, co przewidywał zwycięski projekt architektoniczny na projekt cmentarza, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez muzeum w 2020 r.
Cmentarz zachował dotychczasowy charakter założenia parkowego. W powstałych stelach przeznaczono miejsca na pochówek obrońców. Odtworzona została część historycznego ciągu komunikacyjnego z 1939 r., w tym ścieżki i chodniki.
Dyrektor muzeum podkreślił, że w trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2019 r. na terenie półwyspu Westerplatte udało się odnaleźć szczątki 9 żołnierzy. "Siedmiu z nich znamy. Natomiast, co do dwóch żołnierzy, nie udało się ich zidentyfikować w sposób bezsporny" - zaznaczył.
Dodał, że po konsultacjach z prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim, który nadzoruje śledztwo związane z badaniem szczątków odnalezionych na terenie Westerplatte, przedstawiciele muzeum doszli do wniosku, że trzeba przeprowadzić pogrzeb wszystkich odnalezionych.
"Pochówek 9 żołnierzy z załogi Wojskowego Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, tych, którzy 1 września byli wśród obrońców składnicy oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego, odbędzie się 4 listopada" - ogłosił Berendt.
Na cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte spoczną:
- mjr Henryk Sucharski,
- kpr. Jan Gębura,
- leg. Józef Kita,
- st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski),
- kpr. Bronisław Perucki,
- plut. Adolf Petzelt,
- st. leg. Ignacy Zatorski,
- st. leg. Zygmunt Zięba
- oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
"Na cmentarzu pod dziesięcioma stelami spoczną ci znani obrońcy, dwaj niezidentyfikowani oraz ich dowódca" - tłumaczył Berendt.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dzień przed pochówkiem, czyli 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. "Od godz. 15 wystawionych będzie 10 trumien w asyście wojska" - powiedział dyrektor. Dodał, że ma to umożliwić oddanie im hołdu przez mieszkańców i przyjezdnych.
Wieczorem w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zaplanowano koncert "Requiem - pamięci poległych Obrońców Westerplatte".
Następnego dnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku obędzie się msza, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego. Po mszy trumny westerplatczyków zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum miasta, ulicami Gdańska na Westerplatte.
W uroczystościach pogrzebowych przewidziano udział prezydenta RP Andrzeja Dudy.