10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

#GóryBezBrawury - wspólna akcja dla bezpieczeństwa

#GóryBezBrawury to nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wspierana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zachęca do zachowania bezpieczeństwa i rozwagi podczas górskich wędrówek w regionie.

Jak podano w komunikacie, jedną z niewielu dostępnych dziś rozrywek, które ostatnio zyskały na popularności, są jednodniowe wycieczki w góry.

„Zimowe spacery niestety często kończą się wypadkami spowodowanymi brakiem rozwagi i niepotrzebną brawurą. Jak informują GOPR-owcy w ubiegłym roku, tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, wypadków było aż 300. W tym sezonie z nart przesiedliśmy się na sanki i jabłuszka, a te, używane na niewłaściwym terenie, mogą być niebezpieczne. Mamy także nową modę na suche, górskie morsowanie, czyli wycieczki na szczyty w krótkich spodenkach, które dla wielu mogą być po prostu groźne dla zdrowia”

- czytamy w komunikacie.

„Nowa kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim edukację i przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku mamy piękne góry, w których każdy odnajdzie odpowiedni dla siebie szlak, jednak warto zadbać o to, aby bezpiecznie zakończyć każdą wyprawę. Rozwaga w górach oszczędzi nam kłopotów, a dolnośląskim GOPR-owcom bardzo ułatwi służbę”

- powiedział, cytowany w komunikacie, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W całej Polsce pracuje siedem grup GOPR, dwie z nich - Grupa Sudecka (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe) oraz Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie), dbają o bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku.

Wraz z Grupą Sudecką GOPR Urząd Marszałkowski przygotował poradniki, które przypominają główne zasady bezpieczeństwa w górach. To seria filmów, artykułów, komunikatów i postów w mediach społecznościowych dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury.

„Wybierzmy dostosowany do naszego doświadczenia i kondycji cel, w domu zaplanujmy wycieczkę, przejrzyjmy mapę, przeczytajmy przewodniki, zapytajmy o radę doświadczonych znajomych. Bądźmy świadomi, jakim szlakiem idziemy, jakie są przewyższenia i gdzie będziemy mogli się schronić. Zapoznajmy się z prognozą pogody”

- podpowiada ratownik i prezes Grupy Sudeckiej GOPR Jacek Koziarek.

Kampania oprócz filmów obejmie serię publikacji: „Zanim zimą wybierzesz się w góry – co powinieneś wiedzieć”, „Zapytaj GOPRowca”, konkursy w mediach społecznościowych i cykl edukacyjny „Sudeckie Szczyty”.

W ramach akcji zachęca się również do rekrutacji do sudeckiej GOPR, która poszukuje ochotniczych ratowników do zespołu.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch