Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Głosowanie w Senacie przełożone

W środę o godz. 12:30 Senat wznowi obrady. Dopiero wtedy senatorowie będą głosować nad wnioskami i poprawkami zgłoszonymi do zmian w ustawie o ochronie zwierząt. W środę rano o godz. 9.30 zbiorą się również połączone komisje rolnictwa i ustawodawcza.

twitter.com/PolskiSenat

Komisje miały się zebrać jeszcze we wtorek wieczorem, aby zaopiniować zgłoszone podczas senackiej debaty poprawki i wnioski mniejszości. Również we wtorek wieczorem miało się odbyć głosowanie w Senacie.

Senator Krzysztof Kwiatkowski, który miał przewodniczyć pracom połączonych komisji poinformował jednak we wtorek przed godz. 22:00, że komisje odniosą się do złożonych w debacie poprawek dopiero w środę. 

Legislatorzy musieli zrobić zbiorcze zestawienie poprawek, a dzisiaj senatorowie zgłaszali, że chcą się zapoznać z tym zestawieniem przed podjęciem ostatecznej decyzji.
- powiedział Kwiatkowski.

Senat we wtorek od godz. 9:00 rano, z przerwami, debatował nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Złożono wnioski mniejszości oraz poprawki, dotyczące m.in. dłuższego vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenia uboju rytualnego. Głosowania miały się odbyć o godz. 22:00.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli w całości; Komisja Ustawodawcza przyjęła w poniedziałek ponad 30 poprawek do noweli.

Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił we wtorek w Senacie jako wnioski mniejszości poprawki, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zakładają one m.in., że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ochrona zwierząt #Piątka dla zwierząt #głosowania #Senat