Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Fundusz Kompensacyjny w przypadku NOP. Rzecznik przedstawia szczegóły odszkodowań

"Jeśli ustawa o Funduszu Kompensacyjnym wejdzie w życie, to o odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpią niepożądane działania wynikające z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego, do której odnosi się ustawa, bez względu na termin szczepienia" - tłumaczy Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym w poniedziałek zostanie skierowany do konsultacji, ale trudno jeszcze przewidzieć, kiedy faktycznie przepisy zaczną obowiązywać. Ważne jest jednak to, że skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego będą mogły osoby zaszczepione jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.

Oznacza to, że o przyznanie świadczenia będą mogły starać się wszystkie osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 i u których wystąpiły działania niepożądane podanej szczepionki określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego, do której odnosi się ustawa. Działanie niepożądane będzie musiało także wiązać się z pobytem pacjenta w szpitalu przez określony czas.

Rzecznik wyjaśnił też, kto dokładnie będzie mógł ubiegać się o świadczenie, jaka może być jego wysokość oraz jak w praktyce wyglądać będzie dochodzenie odszkodowania.

Zgodnie z projektem będą mogły ubiegać się o nią osoby, u których wystąpiły określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego działania niepożądane i przebywały z tego powodu co najmniej przez 14 dni w szpitalu lub też wystąpił u nich wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bądź Izbie Przyjęć lub też hospitalizację nie dłuższą niż 14 dni. Co istotne o świadczenie będzie mogła się starać każda zaszczepiona osoba, niezależnie od tego, czy została zaszczepiona już po wejściu w życie przepisów dotyczących świadczenia kompensacyjnego, czy też wcześniej, podczas trwającej akcji szczepień.

- powiedział Chmielowiec

Jak tłumaczy Rzecznik Praw Pacjenta, po wyjściu ze szpitala pacjent otrzyma kartę leczenia szpitalnego (epikryzę), która będzie wymagana, jako potwierdzenie leczenia i czasu spędzonego w szpitalu. Potrzebna będzie także dokumentacja zbierana w czasie leczenia szpitalnego. Dokumenty te zostaną wydane bezpłatnie przez placówkę.

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta udostępniony będzie specjalny formularz. "Pracujemy nad tym, by był on jak najbardziej intuicyjny i przejrzysty po to, by każdy pacjent mógł bez problemu z niego skorzystać. Będzie go można wypełnić elektronicznie" - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Podpisany właściwie wniosek będzie można przesłać elektronicznie, załączając skany i zdjęcia dokumentacji medycznej lub wydrukować wszystkie dokumenty i przesłać je pocztą na adres Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Po złożeniu wszystkich dokumentów, sprawa będzie rozpatrywana, a decyzja wydana zostanie w ciągu 60 dni.

Co ciekawe, zgodnie z ustaleniami dotyczącymi Funduszu Kompensacyjnego, dokumenty np. starszego rodzica, mogą zostać złożone przez bliską osobę z rodziny, choć oczywiście posiadającej pełnomocnictwo.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. Fundusz Kompensacyjny ma w przyszłości obejmować także inne szczepienia.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szczepienia na koronawirusa #Fundusz Kompensacyjny #Bartłomiej Chmielowiec #Rzecznik Praw Pacjanta

Mateusz Tomaszewski