W najbliższy piątek Urząd Miejski w Gdańsku będzie wydawać flagi Gdańska i Polski mieszkańcom, którzy będą chcieli je wywiesić dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci prezydenta miasta Pawła Adamowicza.
- Rok temu setki flag powiewało na ulicach naszego miasta. Dla tych, którzy chcieliby w podobny sposób wyrazić znak pamięci i wywiesić flagę Gdańska i Polski przygotowaliśmy flagi
- poinformowała Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Flagi będzie można odebrać w Zespole Obsługi Mieszkańców na stanowisku nr 15 i 16 na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w piątek od godz. 9.00. Flagi rozdawane będą również w poniedziałek 13 stycznia o godz. 19.00 w pobliżu Katowni.
Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska rozpoczną się w piątek w Kampusie Oliwskim Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie odbędzie się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza. Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu ub. roku. Uczęszcza do niej blisko sto uczniów.
W niedzielę odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem zabójcy. Tego dnia przed godz. 20.00 na scenie obok ECS odbędzie się wyjątkowe światełko do nieba wraz ze wspomnieniem wieloletniego prezydenta Gdańska.
Kumulację wydarzeń zaplanowano na poniedziałek 13 stycznia, czyli dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował Adamowicza. O godz. 10 rozpocznie się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem. Kierowcom udostępniony też zostanie 220-metrowy wiadukt, zwany estakadą wenecką.
W ECS zaplanowano premierę książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" Katarzyny Żelazek. To zbiór zdjęć wykonanych od 13 do 20 stycznia 2019 r. przez fotoreporterów oraz 21 opowieści, które - jak mówi autorka - "są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia".
O godz. 19.45 w miejscu, gdzie stała scena, na której Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem, przy ul. Bogusławskiego na Targu Węglowym zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu prezydentowi. Dodatkowo w miejscu, gdzie doszło do tragicznego wydarzenia zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20.30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, gdzie spoczęła urna z prochami Adamowicza.
Od niedzieli do wtorku Bazylika Mariacka będzie czynna do godz. 22.
14 stycznia, czyli w dniu pierwszej rocznicy śmierci Adamowicza, o godz. 18 jego rodzina, władze Gdańska oraz mieszkańcy wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej.
Także we wtorek w siedzibie ECS odbędzie się okolicznościowe posiedzenie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
Obchody zakończą się w środę 15 stycznia konferencją pt. "Przemoc i polityka" w ECS. Uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jaki wpływ na zabójstwo Adamowicza miała mowa nienawiści w sferze publicznej. Wśród zaproszonych gości są naukowcy, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, żona zamordowanego prezydenta Magdalena Adamowicz oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Na cześć Pawła Adamowicza przez całą dobę od godz. 20.00 w poniedziałek ulica Długa w centrum Gdańska będzie miała specjalne oświetlenie.
Poza tym, do końca stycznia w ogrodzie zimowym ECS, gdzie rok temu była wystawiona trumna z ciałem prezydenta Gdańska, będzie można obejrzeć instalację artystyczną pt. "Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza".
13 stycznia 2019 r. wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas miejskiego finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej.