Zarząd Agory (wydającej m.in. "Gazetę Wyborczą") zaproponował pracownikom przedłużenie tymczasowego regulaminu Funduszu Socjalnego z uwagi na epidemię koronawirusa. Jak informuje "Solidarność", negocjacje zakończyły się fiaskiem. Wszystko dlatego, że zarząd nie zgodził się na szukanie oszczędności we własnym uposażeniu.
- Razem z Nowym Rokiem zasady działania Funduszu Socjalnego w naszej firmie wracają do wersji sprzed pandemii (sprzed nadzwyczajnych i tymczasowych poprawek z kwietnia 2020). Oznacza to powrót kart Edenred i Multisport, pożyczek mieszkaniowo-remontowych i innych świadczeń
- poinformowali związkowcy z "Solidarności" w Agorze.
Związkowcy ujawnili też przy okazji kulisy negocjacji. Okazało się, że zarząd otrzymał propozycję obniżenia sobie wynagrodzeń do poziomu... na jakim zarabia premier.
- Zarząd próbował nas nakłonić na zgodę na kolejny tymczasowy regulamin, zgodnie z którym fundusz w 2021 funkcjonowałby w okrojonej wersji, a Agora by w ten sposób zaoszczędziła na rocznym odpisie, do którego firmę zobowiązuje ustawa. To byłoby ok. 2,7 mln oszczędności poczynionej kosztem pracowników. Zaproponowaliśmy, że możemy to rozważyć pod warunkiem, że zarząd oszczędności poszuka także u siebie. Gdyby tylko zarząd obniżył sobie wynagrodzenia do poziomu np. Prezesa Rady Ministrów (ok. 15 tysięcy miesięcznie), to przyniosłoby oszczędność podobnego rzędu
- czytamy w komunikacie.
Przedstawiciele "Solidarności" dodali również:
"Zarząd odrzucił tę propozycję. Skoro więc zarząd nie zamierza ponosić wyrzeczeń - nie uważamy za stosowne, by ponosili je pracownicy"
Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, "w ramach tarczy antykryzysowej grupa kapitałowa Agora otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, natomiast na obniżeniu im pensji i wymiaru pracy o 20 proc. przez sześć miesięcy oszczędziła ok. 30 mln zł".
W trzecim kwartale 2020 roku spadek przychodów sprzedażowych Agory miał wynosić 34,2 procent.