Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Prezydent o priorytetach krajowej energetyki. Polska ważnym ogniwem łańcucha gazowego

"Polska realizuje obecnie wiele projektów gazowych, które zapewnią niezależność energetyczną" – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników rozpoczętej dziś konferencji Gazterm. List prezydenta RP odczytał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Rozpoczęta w poniedziałek gazowa konferencja odbywa się w nadmorskich Międzyzdrojach. "Realizujemy obecnie szereg projektów gazowych, które zapewnią nam niezależność energetyczną i pozwolą stworzyć w Polsce hub gazowy dla całej Europy Środkowo-Wschodniej" – podkreślał Duda.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda
https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent wspomniał o gazociągu Baltic Pipe, który - jak mówił - zapewni dostęp do gazu z Norwegii dla Polski. "Rozwijamy korytarz północ-południe, który docelowo połączy Świnoujście z rynkami południa Europy. Trwają zaawansowane prace nad realizacją połączenia gazowego GIPL, łączącego rynki gazowe Polski i państw bałtyckich oraz Finlandii. W niedalekiej przyszłości połączenie gazociągów GIPL i Balticconnector umożliwi stworzenie łańcuch gazowego wokół Bałtyku, którego Polska będzie ważnym ogniwem" – dodał.

Są to dziś priorytety polskiej energetyki potwierdzające nasze odpowiedzialne podejście do kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz stałą gotowość do podejmowania wysiłku modernizacyjnego

– kontynuował prezydent.

Z tym większą satysfakcją odbieram fakt, że taka postawa zyskała uznanie partnerów transatlantyckich. Już teraz jesteśmy jednym z ważniejszych odbiorców amerykańskiego gazu LNG w Europie

 – dodał na zakończenie prezydent.

Program tegorocznej konferencji obejmuje najważniejsze trendy w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz czynniki, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu – poinformowali organizatorzy. Panele dyskusyjne koncentrować się będą m.in. na tematach związanych z bezpieczeństwem rynków, współpracą międzynarodową w zakresie handlu gazem oraz integracją rynków gazu w regionie Trójmorza i basenu Morza Bałtyckiego.

W ramach Szczytu Gazowego Trójmorza omówione zostaną plany i kierunki działań zmierzające do podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu oraz rozwoju transgranicznego handlu gazem.

Dla Polski i wielu państw Trójmorza w perspektywie 2022 r. powstaną nowe możliwości realizacji dostaw z kierunku północnego jakie zapewni Baltic Pipe – podkreślają organizatorzy. Obok Baltic Pipe budowany jest także rurociąg GIPL mający połączyć Polskę z Litwą, a w konsekwencji w pośredni sposób z Łotwą, Estonią i Finlandią. Z kolei doświadczenia w zakresie integracji, bariery do pokonania, infrastruktura handlowa i magazynowa będą przedmiotem dyskusji w ramach Forum Operatorskiego Regionu Trójmorza z udziałem przedstawicieli operatorów systemów przesyłowych i giełd z regionu.

W tym roku konferencja odbywa się po raz 23. Potrwa do 30 września br. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #Balticconnector #GIPL #Baltic Pipe #infrastruktura gazowa #energetyka #energia #niezależność energetyczna

Mateusz Tomaszewski