Około 30 mld złotych więcej zostało w kieszeniach podatników PiT dzięki obniżkom podatków z ubiegłego roku - powiedział w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską wiceminister finansów Artur Soboń. Polityk odniósł się także do ostatniego wywiadu Gazety Polskiej z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Zapewnił, że wszystkie złe przepowiednie dla Polski się nie sprawdziły.
Jak przekazał wiceszef resortu finansów, dzięki wprowadzonym w zeszłym roku zmianom podatkowym najwięcej zaoszczędziły rodziny. Świadczyć ma o tym zestawienie OECD, które pokazuje tzw. klin podatkowy - "sumę obciążeń, które płacimy państwu kontra transfery, jakie otrzymujemy"
"Jeśli spojrzymy na spadek tych obciążeń, które płacimy, to w roku 2015 one nie wiele się różniły. Między singlem, a rodziną była różnica 1-2 pp. Dziś to różnica, spadek z 33 pp. , czyli z takiego obciążenia dla rodziny do 11 pp. - to jest gigantyczny sukces. Rzeczywiście ta podwójna kwota wolna dla osób samotnie wychowujących dzieci, czy dla małżeństw jest gwarancją tego, że ten podatek jest realnie niższy. Do tego dochodzą transfery na rzecz rodziny, w tym program 500 plus, to sprawa, że ta różnica jest tak gigantyczna"
Wiceminister finansów skomentował również wywiad prezesa NBP Adama Glapińskiego z "Gazetą Polską", w którym powiedział, że Europa nauczyła się żyć i funkcjonować bez Rosji - Polska wie o tym dobrze, a reszta państw powinna oswoić się z tą myślą. Gość Radiowej Jedynki zgodził się z tymi słowami. Przyznał, że w okresie jesienno-zimowy Polakom towarzyszyły obawy, czy da się funkcjonować bez rosyjskich surowców, ale to się udało.
Jeśli spojrzymy na pierwszy kwartał tego roku, na kilka kluczowych pozycji, to, po pierwsze mamy - z punktu widzenia Polski - rzeczywiście budowę odporności, uniezależnienia się, dywersyfikacji dostaw kluczowych surowców energetycznych, zapewnienie bezpieczeństwa i stabilnej sytuacji na przyszłość w rozsądnych cenach - bo mamy spadek cen surowców do poziomu, który znamy sprzed wojny. Po drugie mamy rekordowy napływ inwestorów i kapitału, także nadwyżkę w handlu zagranicznym, co świadczy dobrze o polskich zdolnościach do eksportu i polskich firm. Mamy pod kontrolą deficyt, mamy coraz silniejszą złotówkę, rekordowe wydatki na bezpieczeństwo