Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że zostało wysłane zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie dotyczącej Turowa. Minister zapewniła, że zażalenie zostało przygotowane starannie i z uwzględnieniem merytorycznych argumentów. Wyraziła nadzieję, że tym razem sąd odniesie się do wniosku konstruktywnie i uczciwie. „kompleks energetyczny w Turowie jest gwarantem bezpieczeństwa regionu i rząd PiS zrobi wszystko, aby zapewnić jego dalszy rozwój i utrzymać kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy” – oświadczyła minister Moskwa.
Zażalenie na postanowienie WSA w sprawie #Turów zostało merytorycznie i staranie przygotowane, podpisane i przed chwilą wysłane. Oczekujemy, że tym razem sąd odniesie się konstruktywnie i uczciwie do wniosku.
– napisała na Twitterze minister klimatu.
Zażalenie na postanowienie WSA w sprawie #Turów zostało merytorycznie i staranie przygotowane, podpisane i przed chwilą wysłane. Oczekujemy, że tym razem sąd odniesie się konstruktywnie i uczciwie do wniosku.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) June 9, 2023
Kompleks energetyczny w #Turów jest gwarantem bezpieczeństwa regionu i…
Decyzja WSA, wydana 31 maja, wstrzymała wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turowo po 2026 roku, do czasu rozpoznania skargi. Sąd podkreślił jednak, że postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni. Decyzja środowiskowa, na którą skargę złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, została wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) 30 września 2022 roku.
Postanowienie WSA uzasadniono obawą o możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku. Sędzia Jarosław Łuczaj napisał, że istnieje prawdopodobieństwo wadliwości decyzji wydanej przez GDOŚ.
Nie można wykluczyć prawdopodobieństwa, że decyzja wydana przez GDOŚ jest wadliwa. W tej sytuacji wykonywanie prac związanych z dalszym wydobyciem węgla, na warunkach ustalonych w decyzji, które to warunki nie zostały merytorycznie zweryfikowanie przez organ odwoławczy oraz przez sąd, może doprowadzić do powstania nieodwracalnych szkód nie tylko w środowisku, ale może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców pobliskich miejscowości, co zaznaczył jeden ze skarżących we wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
– głosi uzasadnienie.
Zaskarżona decyzja GDOŚ częściowo uchylała, a częściowo utrzymywała w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu dotyczącą środowiskowych uwarunkowań kontynuacji wydobycia w kopalni Turów. Sąd uznał, że wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji jest konieczne, aby uniknąć potencjalnych trudnych i nieodwracalnych szkód w środowisku oraz uszczerbku w mieniu.
Zaskarżone postanowienie jest nieprawomocne, a stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w ciągu siedmiu dni od doręczenia odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem. Postanowienie traci moc po wydaniu orzeczenia uwzględniającego skargę lub po uprawomocnieniu się orzeczenia oddalającego skargę.
Warto wspomnieć, że w 2020 roku Minister Klimatu, opierając się na decyzji środowiskowej RDOŚ, przedłużył koncesję dla kopalni Turów do 2026 roku. Jednak Sąd Administracyjny uchylił rygor natychmiastowej wykonalności tej decyzji po skargach organizacji ekologicznych. W lutym 2023 roku Minister Klimatu i Środowiska, powołując się na decyzję GDOŚ z jesieni 2022 roku, przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 rok do 2044 roku.