Jak propozycja Platformy Obywatelskiej ws. aborcji ma się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, także tego pod prezesurą prof. Andrzeja Zolla z 1997 roku? Nie wiadomo. O to pytana była dziś w programie "W Punkt" poseł Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska. Polityk, pytana o wyrok TK z końca XX w., wypaliła: "Świat poszedł do przodu. Świat się zmienił. [...] warto pamiętać o wejściu Polski do Unii Europejskiej".
- Należy wprowadzić w Polsce powszechny dostęp do edukacji seksualnej, musi być bezpłatna antykoncepcja, ciąża musi być prowadzona przez lekarza, muszą odbywać się spotkania z psychologami, bezpłatne leczenie bezpłodności metodą in vitro. Nad tym wszystkim państwo musi pracować. To pakiet praw kobiet. Dopiero później możemy mówić co w sytuacji do trzeciego miesiąca
- przekonywała poseł Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska w Telewizji Republika.
- Jak państwa propozycja się ma do wyroku Trybunału Konstytucyjnego? Wyroku z czasów prezesury prof. Andrzeja Zolla. To obecnie najważniejsza kwestia polityczno-prawna - precyzowała red. Gójska.
Polityk odparła, że Platforma pokazała dopiero „propozycje”. - Jeśli będzie taka możliwość i ustawa zostanie przygotowana, będzie ona zgodna z konstytucją - zapewniała Wasilewska.
- Dobrze pani wie, że to było wiele, wiele lat temu. Świat poszedł do przodu. Świat się zmienił
- wypaliła polityk Platformy Obywatelskiej.
- Konstytucja się zmieniła? W tym zakresie się w ogóle nie zmieniła. Chyba, że pani coś pamięta… Jakie zmiany zaszły w konstytucji, które pozwalają na wprowadzenie takiego zapisu? - kontynuowała red. Gójska.
- Szczegółów nie pamiętam… Na pewno warto pamiętać o wejściu Polski do Unii Europejskiej - brnęła dalej polityk.
- Wejście do Unii nie zmieniło naszej konstytucji. Wprost przeciwnie, Unia nie ma nic wspólnego z naszą konstytucją
- kontrowała dalej prowadząca.
- Jeszcze raz powtarzam - jak będzie ustawa przygotowana to zapewniam, że będzie zgodna z konstytucją - ucięła poseł KO.
Zarząd Krajowy PO przyjął w środę późnym wieczorem nowe stanowisko partii w kwestii aborcji. Zostało ono ujęte w "Pakiecie Praw Kobiet", na który - jak mówili politycy PO - składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badań prenatalnych oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz "Nowa umowa społeczna", która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.