Niemieccy ambasadorzy mają nie angażować się w dialog o reparacjach dla Polski? Takie informacje dotarły do Arkadiusza Mularczyka, wiceszefa polskiego MSZ, zajmującego się tematem reparacji. - Ponownie wzywam panią Annalenę Baerbock do rozmowy na temat trudnej przeszłości Niemiec - zaapelował wiceminister
"Docierają do mnie szokujące informacje od polskich ambasadorów, że ich niemieckim odpowiednikom kazano nie angażować się w dialog o reparacjach dla Polski. Niemcy blokują dyplomację w sprawie podstawowych kwestii praw człowieka i praworządności" - napisał na Twitterze Mularczyk.
"Dlaczego Niemcy podpisały Deklarację z Reykjaviku (która wspomina o dialogu 14 razy), skoro ambasadorowie niemieccy odmawiają spotkania ze swoimi polskimi odpowiednikami w celu omówienia reparacji dla Polski?" - dodał.
Mularczyk zwracając się do szefowej MSZ Niemiec pytał o to, "jaki przykład" jej kraj daje w ten sposób Rosji w sprawie Ukrainy, nazywając postawę Niemiec hipokryzją.
"Podstawową przeszkodą w budowaniu relacji jest niezdolność Berlina do dialogu. Ambasadorowie Polski otrzymują od swoich niemieckich odpowiedników odmowy spotkania w celu omówienia kontrowersyjnych kwestii. Ponownie wzywam panią Annalenę Baerbock do rozmowy na temat trudnej przeszłości Niemiec" - podsumował Mularczyk.
Berlin's inability to engage in dialogue is a fundamental obstacle to building relations. 🇵🇱 ambassadors are receiving refusals to meet from their 🇩🇪 counterparts to talk about controversial issues. Again, I call on Ms @ABaerbock to talk about Germany's difficult past
— Arkadiusz Mularczyk (@arekmularczyk) July 21, 2023
Polski rząd w kwietniu 2023 r. przyjął uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką. W uchwale wskazano na raport dotyczący strat poniesionych przez Polskę w trakcie niemieckiej okupacji kraju.
W raporcie - dodano - sprecyzowano sumę polskich strat, obejmujących wszystkie aspekty: ludzki, finansowy, materialny, straty dorobku kulturowego oraz zniszczenia wojenne.
"Łączna wartość strat szacowana jest na 6,22 biliona zł, czyli równowartość 1,53 biliona dolarów, według kursu z 31 grudnia 2021 r. Wartość ta nie oddaje ogromu zniszczeń, a jest jedynie konserwatywnym, ekonomicznym rachunkiem strat demograficznych i materialnych" - zaznaczono.