Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I st. przed silnym mrozem dla pięciu powiatów na południu Polski. - W najbliższych dniach temperatura będzie spadać, w rejonach górskich nawet do -16 st. C. - poinformował synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.
Jak poinformował Kowalczuk, w poniedziałek w centrum Polski oraz na południu i południowym wschodzie będzie bezchmurnie, nieco więcej chmur jedynie na zachodzie raz na północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 st. C. na Suwalszczyźnie, około 0 st. C. w centrum, do 5 st. C. na granicach zachodnich. Wiatr będzie słaby, na zachodzie umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe lub bezchmurnie, jedynie na północnym wschodzie okresami zachmurzenie duże. Temperatura minimalna od -11 st. C. na wschodzie, około -7/-8 8 st. C. w centrum do -3 st. C. na zachodzie. Nad samym morzem około -1 st. C. Najchłodniej będzie w dolinach podgórskich Karpat oraz Bieszczad, tam możliwe spadki temperatury do nawet -16 st. C.
Instytut wydał na tym obszarze kraju ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem. "Dziś w nocy, w Tatrach i Bieszczadach, w dolinach górskich prognozuje się temperaturę od -16 st. C do -12 st. C. Temperatura maksymalna w dzień od -1 st. C. do 2 st. C." - napisano na platformie X.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 10, 2025
‼️ NOWE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
SILNY MRÓZ 1° 🥶
Dziś w nocy, w Tatrach i Bieszczadach, w dolinach górskich prognozuje się temperaturę od -16°C do -12°C. Temperatura maksymalna w dzień od -1°C do 2°C.
➡️https://t.co/MT3MwRwa3z#meteo #mróz pic.twitter.com/knxRnXRHBv
Ostrzeżenie dotyczy pięciu powiatów: w województwie małopolskim powiat nowotarski i tatrzański oraz w woj. podkarpackim powiaty: bieszczadzki, leski i sanocki. Obowiązuje ono od północy we wtorek, 11 stycznia do środy, 12 stycznia do godz. 8.
Na południu Polski, również w rejonach podgórskich prognozowane są silne zamglenia. Wiatr będzie słaby, na zachodzie okresami umiarkowany, wschodni i północno wschodni.
We wtorek w ciągu dnia najwięcej słońca na południu oraz na zachodzie Polski, w centrum i na wschodzie zachmurzenie umiarkowane oraz duże, na krańcach wschodnich niewielkie opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od -4 st. C. na Suwalszczyźnie, około 0 st. C. w centrum, do 4 st. C. na zachodzie Polski. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, ponownie najchłodniej na wschodzie - od -11, -12 st. C. na wschodzie, około -8 st. C. w centrum do -3 st. C., miejscami -2 st. C. na zachodzie i około -1 st. C. nad samym morzem. Największe spadki temperatur ponownie w dolinach górskich, w Tatrach oraz w Bieszczadach do -16 st. C, tam również możliwość silnych zamgleń. Wiatr będzie na zachodzie oraz na południu okresami umiarkowany, na południu lokalnie porywisty, wschodni i południowo-wschodni. W najbliższych dniach największym zagrożeniem będzie spadek temperatury - podsumował Kowalczuk.
Według informacji przekazanych przez IMGW na platformie X, najgrubsza pokrywa śnieżna notowana jest w górach; na stacji Śnieżka - 70 cm pokrywy, na stacji Dolina Pięciu Stawów - 66 cm pokrywy, Kasprowy Wierch - 58 cm, Jakuszyce - 36 cm śniegu, Śnieżnik - 11 cm, Bukowina Tatrzańska - 1 cm, Zakopane i Białystok - 1 cm.