Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Czystki w MON. Kownacki: Dymisja doświadczonego generała odpowiedzialnego za rekrutację rodzi szereg obaw

W tym tygodniu generał Mirosław Bryś został odwołany z funkcji szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jak zauważa poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki, rezygnacja z wsparcia tak doświadczonego generała rodzi szereg obaw. - Nie wiemy, czy ta rekrutacja będzie realizowana tak sprawnie jak przedtem. Oczekujemy, że Wojsko Polskie będzie rosło w takim tempie jak za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli będzie inaczej, to za swoje decyzje personalne będzie odpowiadało kierownictwo MON-u. To na nich dzisiaj spoczywa odpowiedzialność – stwierdził były wiceminister obrony narodowej.

generał Mirosław Bryś
x\@ZolnierzRP - x\@ZolnierzRP

Wojsko Polskie ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. wojskowych WOT. W ostatnich latach zdecydowanie zwiększono liczebność Sił Zbrojnych RP. W roku 2015 liczyły ono około 95 tys. wojskowych, natomiast już w listopadzie ubiegłego roku pod bronią było prawie 194 tysięcy wojskowych. Tak wysokie tempo zwiększania liczebności Wojska Polskiego wynika z szeregu działań, jakie były podejmowane przez poprzedni rząd. Wśród tych kluczowych kwestii należałoby powiedzieć o wprowadzeniu na początku 2022 roku Ustawy o Obronie Ojczyzny, ale również powołania Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, a następnie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, na czele którego stał generał Mirosław Ryś. 

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji to instytucja, która ma swoich przedstawicieli w każdym województwie i skoncentrowana jest na rekrutacji i pozyskiwaniu żołnierzy do służby zawodowej i terytorialnej. CWCR koordynuje i nadzoruje działalność wojskowych centrów rekrutacji w zakresie rekrutacji oraz spraw operacyjno-obronnych. 

W tym tygodniu generał Mirosław Bryś został odwołany z funkcji szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Jak przypomina poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki, rząd Donalda Tuska przynajmniej oficjalnie nie wycofywał się z założeń dotyczących rozbudowy Sił Zbrojnych RP.  Aby ten cel osiągnąć, potrzebne są osoby niebywale kompetentne i zdeterminowane.

- Rezygnacja ze wsparcia tak doświadczonego generała rodzi szereg obaw z tym związanych. Nie wiemy, czy ta rekrutacja będzie realizowana tak sprawnie, jak przedtem. Może być tak, że przez jakiś czas poważne zachwiane zostanie to tempo. To jest odpowiedzialność nowego ministra, który bierze ją na siebie. Oczekujemy, że Wojsko Polskie będzie rosło w takim tempie, jak za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli będzie inaczej, to za swoje decyzje personalne będzie odpowiadało kierownictwo MON-u. To na nich dzisiaj spoczywa odpowiedzialność

– mówi poseł PiS.

Były szef MON-u Mariusz Błaszczak zdecydowanie ostrzej odniósł się do zwolnienia dowódcy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Poseł PiS pisał w mediach społecznościowych o tym, że "generał padł ofiarą nagonki Onetu i bezmyślnej decyzji kierownictwa resortu, która będzie skutkowała paraliżem procesu powoływania do wojska". 

Mirosław Bryś latach 1995-2009 służył w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej. W następnych latach zajmował stanowiska: specjalisty w Zarządzie Wojsk Aeromobilnych, dowódcy 6 Batalionu Powietrznodesantowego i zastępcy dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej. W 2017 roku objął stanowisko dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Służył w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku i Afganistanie. W 2022 roku powołany został na stanowisko dyrektora Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” i pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, następnie objął stanowisko szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. 
 

 Źródło: niezalezna.pl, CWCR

 

#MON #Władysław Kosiniak-Kamysz #Wojsko Polskie #rekrutacja wojskowa #Wojskowe Centrum Rekrutacji #Siły Zbrojne RP #Bartosz Kownacki #Mariusz Błaszczak

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo