Ministerstwo Cyfryzacji kończy prace nad projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował wiceminister cyfryzacji Krzysztof Silicki podczas XXI konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego – Secure 2017.
- W ministerstwie na ukończeniu jest projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Niebawem, bo w ciągu tygodni będziemy to kierować do uzgodnień zarówno międzyresortowych, jak i szerokich konsultacji społecznych - powiedział Silicki.
Wiceminister przypomniał, że na przełomie kwietnia i maja tego roku rząd przyjął dokument o charakterze strategicznym, czyli strategię cyberbezpieczeństwa. Dokument ten to Krajowe Ramy Polityki Cyberbezpieczeństwa. Zdefiniowano w nim priorytety i konieczne działania w wielu obszarach związanych z cyberbezpieczeństwem.
W opinii wiceministra przyjęcie tego dokumentu przez rząd spowodowało przystąpienie do opracowywania tzw. planu wdrażania tej strategii.
- Ten plan jest na ukończeniu. Również w tej strategii została wyrażona konieczność dostosowania otoczenia prawnego w naszym kraju do tego, aby cyberbezpieczeństwo mogło być zagadnieniem systemowo zarządzanym z poziomu kraju i z poziomu wszystkich sektorów gospodarki - powiedział Silicki.
Wiceminister poinformował też, że równolegle podejmowane są działania praktyczne, jak powołanie już ponad rok temu w instytucie badawczym NASK Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber).
- NC Cyber buduje system partnerski z kluczowymi sektorami gospodarki, aby wspólnie budować, na zasadzie współpracy, element zarówno reagowania w warstwie operacyjnej na zagrożenia, ale i budowania pewnych rekomendacji dla kluczowych sektorów - wyjaśnił.
Konferencja Secure 2017 na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego, to najstarsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku organizowana jest po raz 21. Specjaliści z dziedziny IT wymieniają się podczas debat i warsztatów, doświadczeniami na temat ochrony sektora teleinformatycznego przed atakami zewnętrznymi.