23 osoby od początku sezonu grzewczego zginęły w wyniku zaczadzenia. Dane przekazała na Twitterze Państwowa Straż Pożarna. Jak dodano w wyniku działania tlenku węgla na organizm poszkodowanych zostało 520 osób
PSP przekazała na Twitterze, że od początku października ubiegłego roku doszło do 1248 zdarzeń z tlenkiem węgla. W wyniku działania czadu na organizm poszkodowanych zostało 520 osób, 23 osoby zmarły.
🔘 Podsumowanie #czad od 1.10.2021 – liczba zdarzeń z CO: 1248, liczba osób rannych: 520, liczba ofiar śmiertelnych: 23#czujkaczadu #czujkadymu #TlenekWęgla
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) January 7, 2022
Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. o tym, by nie zakrywać kratek wentylacyjnych, zainstalować czujnik czadu, a także o tym, aby ubierać się stosownie do pogody i reagować na potrzebujących pomocy.
Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.