Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Cenna ikona skradziona 30 lat temu wróci do muzeum!

Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski powiedział, że bardzo cieszy odzyskanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ikony "Trzy Marie u grobu", którą przed 30 laty skradziono z tej placówki. "To dowód na to, że porozumienia o odzyskiwaniu zabytków działają" – podkreślił.

Autor:

"Z całą pewnością ikona odzyskana przez ministerstwo jest ikoną z naszych zbiorów, to nie ulega najmniejszej wątpliwości, nasi pracownicy uczestniczyli w potwierdzaniu jej autentyczności"

– powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski.

W miniony piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu zabytkowej ikony z przedstawieniem "Trzech Marii u grobu", skradzionej ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przed 30 laty. Pracownicy ministerstwa odkryli tę XVI-wieczną ikonę w katalogu zakończonej aukcji ikon rosyjskich i greckich w Düsseldorfie. Wykorzystując system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, zwrócili się do Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii. W odpowiedzi strona niemiecka potwierdziła, że jest to poszukiwane przez Polskę dzieło sztuki, a dom aukcyjny z Düsseldorfu wyraził gotowość zwrotu obiektu.

"Nie wiemy jeszcze, kiedy ikona fizycznie wróci do Olsztyna. Wiemy, że jest w dobrym stanie" – powiedział Żuchowski.

Ikona wykonana w technice tempery jajecznej na desce jest datowana na XVI w. Jest jedną z 29 ikon, które skradziono z wystawy w olsztyńskim zamku w grudniu 1990 r. (dzienna data kradzieży jest jedynie przypuszczalna). Do kradzieży doszło po zakończeniu wystawy ikon, sale wystawowe przez kilka dni pozostawały zamknięte i opieczętowane, a otworzono je, gdy do Olsztyna przyjechał ekspert tego rodzaju sztuki z Rosji. Wówczas zauważono kradzież. Złodzieje, którzy prawdopodobnie weszli do zamku po sznurowej drabinie, wypychając okno, zrabowali wówczas 29 bezcennych ikon.

W ubiegłym roku jedną ze skradzionych ikon z wizerunkiem Archanioła Michała Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało z niemieckiego muzeum w Recklinghausen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ikona ta pochodziła z przełomu XVII/XVIII w. i przekazał ją muzeum prywatny kolekcjoner. Na razie odzyskanej ikony nie można oglądać w olsztyńskim zamku.

"Zastanawiamy się, w jaki sposób ją zaprezentować, myślimy o zorganizowaniu stałej wystawy, na której będzie można podziwiać ikony. Bardzo nas cieszy, że kolejna skradziona ikona wróci do Olsztyna"

– powiedział Żuchowski.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej