- Jeżeli ta decyzja zostanie wprowadzona w życie, wracamy do stanu z 2007 r., kiedy korupcją zajmowały się praktycznie wszystkie służby, czyli każdy i nikt. Obecnie CBA działa na podstawie ustawy, która definiuje korupcję, jako pospolitą. Natomiast teraz jeśli chodzi o politykę, jest korupcja strategiczna - mówił na antenie Telewizji Republika pułkownik Adam Jawor, były oficer służb specjalnych, były ekspert Europolu ds. rosyjskich.
Partia Donalda Tuska zapowiadała w czasie ostatniej kampanii wyborczej likwidację CBA. Jak zauważyła Katarzyna Gójska, dziś nikt się z tych pomysłów nie wycofuje. Co więcej, zdaniem polityków PO, funkcję CBA doskonale przejmie policja.
Pytany o to, czy rzeczywiście walka z najgroźniejszą przestępczością korupcyjną, szczególnie tą, która dotyczy strategicznych interesów państwa, może skutecznie i bez problemów toczyć się przy użyciu policji, pułkownik Adam Jawor, były oficer służb specjalnych, były ekspert Europolu ds. rosyjskich, stwierdził, że "jeżeli ta decyzja zostanie wprowadzona w życie, wracamy do stanu z 2007 r., kiedy korupcją zajmowały się praktycznie wszystkie służby", czyli "każdy i nikt".
- Tendencje światowe, jeżeli chodzi o rozwój służb specjalnych, od wielu lat mówią o tym, że są powoływane tzw. wiodące służby specjalne (...) Jeśli rozmawiamy o CBA, to należałoby się bardziej zastanowić nad przeformatowaniem tego biura, dostosowaniem rozwiązań legislacyjnych do nowych zjawisk, które występują, a które w momencie powoływania w 2007 r. nie były jeszcze zdefiniowanie w literaturze przedmiotu
- wskazał, dodając, że jest to przede wszystkim kwestia korupcji strategicznej, kwestia obcych wpływów.
- Obecnie CBA działa na podstawie ustawy, która definiuje korupcję, jako pospolitą. Natomiast teraz jeśli chodzi o politykę, jest korupcja strategiczna, gdzie aktorem jest nie osoba, a organizacja rządowa, pozarządowa, i celem jest nie uzyskanie przewagi finansowej, tylko realizacja geopolitycznych interesów państwa na terenie danego kraju, wobec którego ta operacja jest prowadzona. Korupcja strategiczna jest tematem wielu dyskusji w NATO, uważa się ją za strategiczną broń w wojnach hybrydowych
- podkreślił płk Jawor.
- Zastanówmy się, w jaki sposób przeciwdziałać korupcji strategicznej, jak przeformatować to biuro - dodał.