10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Bojkot szwedzkiej sieci handlowej. Na proteście w Poznaniu: "Niszcz nazizm, niszcz IKEĘ"

W Poznaniu, jak co dzień od kilku tygodni, odbył się protest w obronie mediów publicznych. Jednym z haseł, które padły na marszu było "niszcz nazizm, niszcz Ikeę". Szwedzka sieć handlowa wycofała się niedawno z reklam w TV Republika. Odpowiedzią jest bojkot prowadzony pod hasłem #wIKEAniekupuję

Poznań manifestacja
Poznań manifestacja
screenshot - TV Republika

W piątek, podczas kolejnego protestu, które od kilku tygodni odbywają się pod siedzibą poznańskiej TVP w obronie mediów publicznych, uczestnicy zaczęli w pewnym momencie skandować "niszcz nazizm, niszcz Ikeę".

Hasło skandowano, gdy trwało łączenie Piotra Lisiewicza z Poznania ze studiem TV Republika.

- Bardzo zdecydowany głos z Poznania - skomentowała prowadząca program Katarzyna Gójska.

Brunatna karta założyciela IKEI

Założycielem IKEI był w 1943 r. Ingvar Kamprad - szwedzki biznesmen zmarły w 2018 r. To od jego inicjałów pochodzi nazwa firmy. 

Przez lata mroczna przeszłość Kamprada - hołubionego przez media jako genialny biznesmen, filantrop i nieobnoszący się ze swym bogactwem miliarder - nie była dokładnie znana. Trzeba było czekać aż do 1994 r., by światło dzienne ujrzały listy zmarłego wówczas antysemity Pera Engdahla, od końca lat 20. aktywnego działacza Faszystowskiej Partii Ludowej Szwecji, potem wiceszefa nazistowskiej Ligi Narodowej Szwecji i przywódcę faszystowskiego Nowego Ruchu Szwedzkiego. W 1944 r. Engdahl mówił: "możemy tylko salutować Adolfowi Hitlerowi jako wybranemu przez Boga zbawcę Europy". 

Z listów Engdahla wynika, że w 1942 r. do Nowego Ruchu Szwedzkiego wstąpił Ingvar Kamprad. Przyszły założyciel IKEI zbierał fundusze na ten faszystowski ruch, werbował też do niego członków. Trwało to przynajmniej do września 1945 r. Znajomość, jaka łączyła Engdahla i Kamprada, była niezwykle serdeczna - obaj panowie pozostawali w przyjaznych stosunkach aż do początku lat 50. W 2011 r. dziennikarka Elisabeth Åsbrink opublikowała książkę, w której ujawniła, że w 1943 r. szwedzkie służby specjalne wytworzyły na temat Kamprada akta, w których nazwano go "aktywnym nazistą", i że Kamprad powiedział jej podczas wywiadu w 2010 r.: "Per Engdahl jest wspaniałym człowiekiem i nie zmienię na ten temat zdania do końca życia". W książce Åsbrink przytoczyła też treść zaproszenia ślubnego, które Ingvar Kamprad wysłał do Engdahla w 1950 roku, pisząc mu, jak dumny jest z tego, że oboje należą do tego samego "nowego szwedzkiego kręgu".

Bojkot konsumencki

W środę sieć sklepów IKEA Polska poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że wycofuje swoje reklamy z Telewizji Republika. To efekt "sygnału", jaki sieć otrzymała od internautki, która oskarżyła stację o promowanie "homofobii, rasizmu i ksenofobii". Decyzja szwedzkiej firmy została skrytykowana na platformie x.com i wywołała akcję bojkotującą jej sklepy.

Na tę decyzję zareagowali dziennikarze TV Republika, zapowiadając bojkot sieci handlowej. W ich wpisach pojawił się hasztag #wIKEAniekupuję.

W związku z bojkotem stacji, krótkie oświadczenie zamieścił w mediach społecznościowych Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie" i Telewizji Republika.

- Podjąłem decyzje, że we wszystkich kierowanych przeze mnie spółkach nie będziemy kupować niczego co pochodzi z IKEI. Powodem takiej decyzji jest angażowanie się tej firny w działania podważające zasady demokracji, w tym wolność słowa i wolność wyznania - napisał.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Poznań #Ikea #bojkot

mn