Kolejna edycja akcji "Ferie z WOT" dobiegła końca. W czasie trwania ferii w poszczególnych województwach do 16-dniowego szkolenia podstawowego zgłosiło się łącznie blisko 1800 osób. – 1356 z nich złożyło uroczystą przysięgę i stało się żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. Obecnie, wliczając też żołnierzy zawodowych, formacja przekroczyła stan ponad 40 tys. wojskowych – wskazuje w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT).
"Ferie z WOT" to program, który od momentu wprowadzenia w 2019 r. cieszy się niesłabnącą popularnością, w szczególności wśród młodych osób, które pragną zdobyć pierwsze szlify żołnierskiego rzemiosła.Terminy i miejsce rozpoczęcia szkoleń zostały maksymalnie zsynchronizowane z feriami w danym województwie. W ramach tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego, ochotnicy szkolili się m.in. z podstaw posługiwania bronią, prowadzone były zajęcia strzeleckie, z taktyki, pokonywania terenu różnymi sposobami czy udzielania pierwszej pomocy na polu walki.
W tegorocznej edycji akcji, która trwała w dn. 15-25 lutego, udział wzięło blisko 1800 osób.
Szkolenie podstawowe, które realizowaliśmy w ramach projektu "Ferie z WOT", przeszło 1795 osób, z czego 1356 złożyło uroczystą przysięgę – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT).
Od tego momentu pełnią oni tzw. Terytorialną Służbę Wojskową. Projekt "Ferie z WOT" i to szkolenie podstawowe to dopiero początek ich żołnierskiej drogi. Teraz będą mieli obowiązek raz w miesiącu, w weekend, stawić się na szkolenie, podczas którego będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, pokonywania terenu różnymi sposobami czy prawidłowego zachowania się w kontakcie ogniowym z przeciwnikiem.
Z kolei w okresie letnio-jesiennym będą musieli stawić się na 14-dniowe szkolenie poligonowe. W kolejnym roku, z racji faktu, że w WOT cykl szkoleniowy trwa trzy lata, poszczególni żołnierze dostaną daną specjalizację: zostaną wyznaczeni jako radiotelegrafista, strzelec wyborowy, medyk pola walki czy operator karabinu maszynowego. Takie zadania będą im przydzielone i to właśnie w tych specjalizacjach będą się doskonalili.
W tej liczbie należy uwzględnić żołnierzy zawodowych, którzy stanowią 8-10 proc. Reszta to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. Teraz dołączyło do nas blisko 1400 osób, ale należy pamiętać, że część też z różnych względów rezygnuje ze służby – z powodu zmiany miejsca zamieszkania czy ze względu na pracę, która np. uniemożliwia im stawianie się na weekendowe szkolenia. To właśnie specyfika WOT – sukcesywnie zwiększamy liczebność, ale ten stan jest zmienny.
Oczywiście szkolenia podstawowe będą prowadzone nadal. Średnio raz na dwa miesiące każda z brygad OT prowadzi takie szkolenie.