Magdalena Ch. była z Rubcowem w rosyjskiej bazie wojskowej Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Polscy skoczkowie narciarscy zajęli czwarte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w Planicy. Wygrali Austriacy • • •

Trudne warunki w górach. Wysokie zagrożenie lawinowe

W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, została zamknięta dla ruchu turystycznego droga do Morskiego Oka – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Zamknięcie obowiązuje do odwołania. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono też w Karkonoszach. W górach panują trudne warunki - w ciągu ostatniej doby spadło tam do 35 cm śniegu, a na szlakach miejscami zalegają metrowe zaspy białego puchu.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Tatry: Ekstremalnie trudne warunki

- Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu - powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu

– czytamy w komunikacie TPN.

W nocy z wtorku na środę potężna lawina śnieżna samoistnie zeszła z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka wyłamując na jeziorze lód grubości pół metra. Gdyby zeszła za dnia, doszłoby do ogromnej tragedii, bo w tym miejscu ze względu na ferie były tłumy turystów.

Na popularnej wśród turystów drodze prowadzącej do Morskiego Oka oraz w Dolinie Roztoki, na szlaku wiodącym do Doliny Pięciu Stawów Polskich, jest kilka miejsc narażonych na zejścia dużych rozmiarów śnieżnych lawin. Te miejsca, w których szlaki przecinają strome żleby, są wyraźnie oznakowane przez służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest ubity. Są jednak szlaki, gdzie śnieg jest nieprzedeptany.

Karkonosze: Zagrożenie lawinowe

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej skali) wprowadzono w Karkonoszach po intensywnych opadach śniegu, które miał miejsce w ostatniej dobie. Spadło tam od 10 do 35 cm śniegu.

- Świeży śnieg oraz bardzo silny zachodni wiatr powodują intensywny transport śniegu. Depozyty w postaci gipsowatych desek są zdeponowane na stronach zawietrznych, miąższość depozytów miejscami osiąga 2 m. (…) Zagrożenie występuje głównie w górnych partiach żlebów, za przełamaniami terenu, zagłębieniach terenu oraz za przeszkodami terenowymi

 – podała w komunikacie Karkonoska Grupa GOPR.

W górach panują trudne warunki turystyczne. Prędkość wiatru może osiągać 50 km/h; temperatura odczuwalna zaś –15 stopni Celsjusza. "Szlaki turystyczne są trudne, miejscowo powyżej górnej granicy lasu możliwość występowania zasp śnieżnych. W wywianych miejscach może występować oblodzenie" – wskazują ratownicy GOPR.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tatry #Karkonosze #góry

mk