Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rzecznik SG dla Niezalezna.pl: Zakładamy czarne scenariusze - na wszystkie jesteśmy gotowi

Zagrożenia hybrydowe w czasie szczytu NATO w Wilnie, zmiana na stanowisku szefa białoruskiej służby granicznej czy festiwal kultury słowiańskiej w Witebsku - wszystko to czynniki ryzyka w trwającej wojnie hybrydowej na polsko-białoruskiej granicy. Jak mówi nam rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, "pojawienie się na Białorusi Grupy Wagnera to kolejny czynnik, który może jeszcze zintensyfikować te działania".

Por. Michalska dla niezalezna.pl: Za ochronę polskiej granicy wschodniej odpowiada Straż Graniczna. Od dwóch lat wspiera na policja i wojsko
Por. Michalska dla niezalezna.pl: Za ochronę polskiej granicy wschodniej odpowiada Straż Graniczna. Od dwóch lat wspiera na policja i wojsko
fot. Twitter/@Straz_Graniczna

- W związku z obecnością Grupy Wagner na Białorusi zostały podjęte decyzje ws. obrony naszej granicy wschodniej, zarówno doraźne, jak i trwałe. Odnosi się to zarówno do zwiększenia ilości sił stacjonujących tam, jak i przeszkód oraz umocnień na granicy – przekazał wczoraj wicepremier Jarosław Kaczyński.

Ostrzegł, że nowa faza wojny hybrydowej może okazać się znacznie trudniejsza niż ta, z którą mieliśmy do czynienia dotąd.

Podwyższenie ryzyka potwierdza w rozmowie z niezalezna.pl por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. - Wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej wkroczyła w nowy etap - informujemy o tym od miesiąca - podkreśla. Przyznaje, że „znacząco wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, wróciły agresywne działania, ataki na patrole”.

Jest przekonana, że „grupy są sterowane przez białoruskie służby, choćby pod kątem taktyki prób przekraczania granicy”.

- Ponadto mamy szereg innych czynników: ostrzeżenia ze strony Litwy o możliwych zagrożeniach hybrydowych w czasie szczytu NATO w Wilnie, zmiana na stanowisku szefa białoruskiej służby granicznej czy festiwal kultury słowiańskiej w Witebsku, organizowany już na początku lipca

- wymienia i dodaje, że „pojawienie się na Białorusi Grupy Wagnera to kolejny czynnik, który może jeszcze zintensyfikować te działania”.

- Zakładamy czarne scenariusze - na wszystkie jesteśmy gotowi - słyszymy.

Z uwagi na newralgiczny charakter wschodniej granicy (jednocześnie granicy Unii Europejskiej, NATO oraz Strefy Schengen), dopytujemy o wsparcie zza granicy.

- Za ochronę polskiej granicy wschodniej odpowiada Straż Graniczna. Od dwóch lat wspiera na policja i wojsko

- ucina rzecznik SG.

 



Źródło: niezalezna.pl

Aleksander Mimier