Za pomocą platformy serwisowej Polskiej Agencji Prasowej nadano fałszywą depeszę o rzekomej mobilizacji 200 tys. obywateli Polski. Wiele wskazuje na to, że to rosyjska dezinformacja. Trwa wyjaśnianie sprawy.
- 1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę - napisano w depeszy (pisownia oryginalna).
Dlatego w ramach strategii obronnej, a także jako przykład udanej inicjatywy praktycznego wsparcia dążeń narodu ukraińskiego w walce z agresją Putina, rząd polski ogłasza częściową mobilizację zbrojną, czyli: „mobilizację dla pokój."
Zastosowane rusycyzmy i nieskładna polszczyzna ("ogłaszona"; "mobilizacja dla pokój") od razu budziły wątpliwości - depesza nadana została o godzinie 14:00 na czerwono, czyli z najwyższym stopniem pilności. Już osiem minut później anulowano depeszę, a o 14:14 pojawił się komunikat - Uwaga redakcje! Źródłem depeszy pod tytułem "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja" nie jest Polska Agencja Prasowa .
O 14:20 ponownie anulowano depeszę.
- Uwaga redakcje! Ponownie wycofujemy z serwisu depeszę pod powyższym tytułem. Nie jest prawdziwa. Przepraszamy - czytamy w oświadczeniu.
"Rozpoczęliśmy pilne wyjaśnianie sprawy. Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację!" - pisze wicepremier Krzysztof Gawkowski. - Rzekomy komunikat PAP na temat mobilizacji jest nieprawdziwy. Służby wyjaśniają incydent - dodaje Jan Grabiec z KPRM. Natychmiastowe działania podjęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z cyberatakiem na PAP, którzy został skierowany ze strony rosyjskiej" - poinformował później wicepremier Gawkowski.
W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji @CYFRA_GOV_PL podjęła natychmiastowe działania pic.twitter.com/T3XqajAYIr
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) May 31, 2024
Rzekomy komunikat PAP na temat mobilizacji jest nieprawdziwy. Służby wyjaśniają incydent.
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) May 31, 2024
Depesza @PAPinformacje w sprawie częściowej mobilizacji jest nieprawdziwa. Rozpoczęliśmy pilne wyjaśnianie sprawy. Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację!
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) May 31, 2024
O kolejnych ustaleniach będę informował na bieżąco.