"W niedzielę ok. godziny 22, 60 osób forsowało zaporę na granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. Cudzoziemcy rzucali kamieniami, kawałkami drewna, oślepiali polskich funkcjonariuszy i żołnierzy światłami stroboskopowymi. W pewnym momencie 27 osobom udało się przedrzeć przez zaporę z drutu żyletkowego. Zostali jednak szybko zatrzymani przez SG i odprowadzeni do linii granicznej. Byli to głównie obywatele Iraku i Syrii"
- powiedziała Michalska.
Wczoraj tj.12.12 granicę🇵🇱🇧🇾próbowało nielegalnie przekroczyć 88 osób.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December 13, 2021
Na odcinku ochranianym przez #placówkaSG w Mielniku grupa 60 agresywnych osób siłowo forsowała granicę.
Od początku grudnia granicę🇵🇱🇧🇾próbowano nielegalnie przekroczyć 838 razy.#NaStraży pic.twitter.com/PYyz8yIxsK
Nikt nie doznał obrażeń w wyniku tego ataku.
Również wczoraj, ale na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Sejnach zatrzymano obywatela Gruzji, który przewoził z Litwy pięciu nielegalnych imigrantów, będących obywatelami Iraku.
Straż Graniczna podała, że ostatniej doby 88 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski.
"Wczoraj tj. 12.12 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 88 osób. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupa 60 agresywnych osób siłowo forsowała granicę"
- podała na Twitterze Straż Graniczna.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia były 838 próby. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.kb