MON wysłał w tym tygodniu zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Pierwsze Apache mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która również czeka na nowoczesne czołgi Abrams M1A2 SEPv3 a także systemy artylerii rakietowej HIMARS. - Zakup śmigłowca Apache w wersji Guardian, który będzie posiadał najnowsze wyposażenie umożliwia wypełnienie tych wszystkich ogniw w Wojskach Lądowych wpinających się w cały system bezpieczeństwa i zabezpieczenia od ziemi aż po najwyższe piętra- zauważa gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński .
W tym tygodniu wicepremier oraz szef MON-u poinformował o wysłaniu zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskany ma być również transfer technologii. Nowoczesne śmigłowce zastąpią przestarzałe śmigłowce szturmowe Mi-24W i Mi-24D, które ze względu na brak uzbrojenia do nich nie są zdolne do niszczenia celów opancerzonych.
Wicepremier @mblaszczak po spotkaniu z @SecDef L. Austinem: złożyliśmy zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców #Apache. W pierwszej kolejności trafią do @Zelazna_Dywizja. Dlatego, że 18 Dywizja będzie wyposażona w czołgi #Abrams. Te śmigłowce świetnie z nimi współpracują pic.twitter.com/tWsuqD5d5k
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 8, 2022
Uzbrojenie, którym będą dysponować Wojska Lądowe czyli m.in. czołgi Abrams oraz śmigłowce szturmowe Apache aż po te którymi będzie dysponował szeregowy żołnierz wynikają z wymogów nowoczesnego pola walki, w którym każde urządzenie będzie służyło zapewnieniu bezpieczeństwa. Wszystko zaś będzie wpięte w jeden modelowy system cybernetyczny.
Dowódcy na każdym szczeblu dowodzenia będą dysponowali informacją online z pola walki i w związku z tym będą podejmowali decyzje w czasie rzeczywistym - zauważa gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński .
Radar pola walki, który jest na wyposażeniu śmigłowców Apache a także zdolności do sterowania bezzałogowcami (obecnie dot. to dronówTextron Shadow RQ-7BV2 Block 3 oraz General Atomics Aeronautical Systems MQ-1C Gray Eagle Extended Range) stwarzają możliwości do dalekosiężnych a jednocześnie bezpiecznych uderzeń dla śmigłowca, który będzie po pierwsze osłaniał wojska lądowe w tym czołgi Abrams a jednocześnie będzie mógł operować na dużych dystansach.
Apache będą operowały m.in. z pociskami Hellfire ( z zasięgiem około 8 - 11 km) oraz pociski Spike NLOS, które mają dystans 50 km. Ten pocisk jest już zintegrowany i wyposażony na służbie wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych US Army.
Spodziewam się, że również Polska biorąc pod uwagę konflikt Armenii i Azerbejdżanu w którym NLOS odegrały priorytetową rolę zdecyduje się na ich zakup i integrację ze śmigłowcami szturmowymi - zauważa ekspert.
Warning: graphic footage. Video showing Spike NLOS ATGM strikes on an Armenian BM-21 Grad MLRS, 2 T-72 tanks, a D-30 howitzer, and a soldier. The video's description says that they were launched by Azerbaijani helicopters, presumably Mi-17. 2836/https://t.co/QlDCv9zRUl pic.twitter.com/OlqUxFjqeb
— Rob Lee (@RALee85) December 27, 2020
Po doświadczeniu ukraińskim czyli oddalania zasięgu oddziaływania przeciwnika to połączenie systemów będzie absolutnym hitem i zdolnością do operowania większą niż przeciwnik.
Jeżeli przyjęliśmy w ustawie o Obronie Ojczyzny w którym postuluje się zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys. (z ok. 110 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy WOT obecnie) możemy zakładać utworzenie od 5 do 6 dywizji. Tym samym wychodzi 6 eskadr śmigłowców szturmowych z których każda będzie dysponować 16 egzemplarzami.
Sądzę, że do 18 Dywizji Zmechanizowanej (18 DZ) zostanie oddelegowana co najmniej jedna eskadra składająca się z 16 sztuk. Jeżeli przyjrzymy się podziałowi i strukturze 18 DZ i innym dywizjom aż się prosi aby co najmniej po 1 eskadrze w dywizji było - zauważa gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński .
Obecnie śmigłowce podporządkowane są pod 1 Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych (1 BLWL). Szkolenie i merytoryczny nadzór sprawuje dowódca 1 BLWL. Kiedy jednak zajdzie taka potrzeba śmigłowce Apache wraz załogami będą działały na korzyść 18 DZ.
Dowódca 18 DZ będzie mógł wydać polecenie użycia się ich i stawienia się w wyznaczonym czasie miejsce. To są niejako elementy jego dywizji - kończy ekspert.