10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Będzie nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych! Wiadomo, ile wyniesie oraz kiedy ruszą wypłaty

Rząd wprowadzi nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością od 1 stycznia 2024 r. O szczegółach mówiła na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg a także wiceszef resortu Paweł Wdówik.

TVP Info / screen

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano szczegóły nowego rządowego pakietu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od 1 stycznia 2024 wprowadzone zostanie nowe świadczenie wspierające. O szczegółach opowiedział wiceszef resortu Paweł Wdówik. 

"Trzy godziny intensywnych rozmów i oto jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywana radością zaprezentować efekt tego naszego intensywnego dialogu. Wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących ten model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna"

- przekazał. 

Wdówik powiedział, że pierwszym elementem pakietu wsparcia będzie "świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju: dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności, aktywność zawodowa". Podkreślił, że świadczenie będzie miało trzy poziomy.

"Poziom najwyższy dla osób wymagających najwyższego poziomu wsparcia, który będzie równy dwukrotności renty socjalnej, poziom 2 równy rencie socjalnej, poziom 1 – równy 50% renty socjalnej"

- oznajmił. 

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej wskazał, że aby móc o to świadczenie wystąpić, "będzie trzeba mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia". Za przeprowadzenie tej czynności będą odpowiadały wojewódzkie zespoły orzecznicze. 

"Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową w skali od 0 do 100 punktów. Jest to ocena funkcjonalna. Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a 100 punktem w tej skali. W kolejnych latach będziemy uruchamiać kolejne poziomy – drugi poziom w 2025, trzeci w 2026. Dla opiekunów, którzy po decyzji o tym, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia"

- doprecyzował. 

Z kolei dla osób, "które z różnych względów nie będą chciały lub mogły przejść na nowy system – świadczenie wspierające, pozostanie świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy do poziomu 20 000 zł rocznie"

"Będziemy wspólnie pochylać się nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji. Będzie wprowadzona możliwość wymiany tego świadczenia asystenckiego na godziny asystenckie, czyli dodatkowe wsparcie poza tym gwarantowanym w ustawie"

- powiedział Wdówik. 

 



Źródło: niezalezna.pl

Mateusz Mol