Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny – te tematy mają zdominować jutrzejsze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Rzecznik rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.
- Poniedziałkowa wizyta pani kanclerz to czytelny sygnał, że z Niemcami łączą nas dobre i partnerskie relacje – oceniła Kopcińska.
Zwróciła przy tym uwagę, że w piątek w Warszawie przebywał z wizytą nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który spotkał się zarówno z premierem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.
- Wizyty te pokazują, że Polska zajmuje silną i ważną pozycję w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej – podkreśliła rzecznik rządu.
Jak dodała silna pozycja Polski definiuje agendę poniedziałkowych rozmów, podczas których poza kwestiami dwustronnymi mowa będzie przede wszystkim o najważniejszych problemach Unii Europejskiej.
- Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po Brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym – wskazała Kopcińska.
- Polska jako odpowiedzialny partner będzie aktywnie współkształtować zarówno instytucjonalną jak i finansową przyszłość Unii Europejskiej - zaznaczyła.
- Liczymy na dobrą i pragmatyczną współpracę z Berlinem – dodała Kopcińska.
Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w Belwederze kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Z kolei rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert informował w piątek, że tematem rozmów kanclerz Merkel podczas wizyty w Warszawie mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.
Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.